Auta patřila obyčejným Ukrajincům, kterým se život obrátil vzhůru nohama, když na ně ruští vojáci zaútočili. Výstava vypráví jejich příběhy. Jeden vůz byl zaparkovaný před rodinným domem, když budovu zasáhla ruská raketa. V domě byl Rostislav S. se svou manželkou a dvěma babičkami. Schovávali se ve sklepě, díky tomu vyvázli jen s modřinami, popáleninami a zlomeninami. Obětí útoku byl jejich pes a právě auto, které zničil požár.
Dvě auta stojí na Moravském náměstí. Na Římském náměstí pak je jedno další a německý člun, který rozstříleli vojáci po protržení Kachovské přehrady. „Plavidlo po záplavách zachraňovalo zvířata před utonutím. Rusové po něm začali střílet a teď je tady,” popsala vedoucí Lolloková. Posádka člunu přežila.
Expozice je podle přihlížejících na pohled působivá. Výstava v centru Brna potrvá až do konce září. „Působí to hrozně drasticky, ale válka se musí stále připomínat. Tohle je jeden ze způsobů, který je silnější než články a fotografie,” myslí si jeden z návštěvníků výstavy Jan Holík.
Podle Lollokové mají vozidla a jejich příběhy budit výrazné emoce. „Každý cítí při pohledu na vraky něco jiného. Soucit, sounáležitost, smutek, marnost, hněv a mnoho dalšího. Někteří jsou pohoršení a myslí si, že válku zbytečně taháme sem do Brna,” zmínila vedoucí.
Reakce oslovených návštěvníků na to, že výstava v Brně je, jsou vesměs pozitivní. „Podle mě sem nikdo válku netahá. Výstava mi přijde v pořádku. Je to upozornění na bolest lidí," podotkla další návštěvnice Barbora Demková.
Vraky má ve vlastnictví Institut Paměti národa, který se významně podílel na jejich cestě do Česka. „Přeprava byla velmi náročná. Vozidla jsou v hrozném stavu a jeden jeep se nám po cestě rozpadl. Ale zbytek se nám daří vystavovat,” uvedla Lolloková.
Institut Paměti národa už vozidla dříve vystavoval například v Praze, Liberci nebo Pardubicích. Expozice je také akcí, kde institut vybírá peníze, za které ve spolupráci s ukrajinskou armádou nakupuje helmy, neprůstřelné vesty, lékárničky a další obranný materiál.