„Sbírka čítá celkem 572 exponátů, z čehož právě 264 tvoří digitálky, jak jsou často elektrické a elektronické hodinky označovány. Sbírka kromě výrobků obsahuje i příslušné prameny a literaturu, technickou a výrobní dokumentaci včetně propagačních tiskovin,“ uvedl vedoucí oddělení dokumentace vědy a techniky a kurátor oboru Přesná mechanika Petr Nekuža.

Pavilon Z brněnského výstaviště. Ilustrační foto.
Proměna pavilonu Z? Z dominanty brněnského výstaviště chtějí udělat muzeum MHD

Sběratel Libor Hovorka, od kterého muzeum sbírku získalo, se podílel na tvorbě dvou uznávaných publikací věnovaných české značce Prim a na velké výstavě hodinek této značky v roce 2021. Hovorkovi se podařilo také nashromáždit náramkové elektrické a elektronické hodinky z mnoha zemí, jako je USA, Švýcarsko, Německo, Velká Británie, Francie, Japonsko, ČSSR, Bulharsko, SSSR, Polsko, Čína nebo Taiwan. Návštěvníci tak mohou získat přehled o celosvětovém vývoji.

INFOBLOK: Vstupné na výstavu stojí 40 korun, nezahrnuje však vstup do celého muzea. Návštěvníci si navíc v ceně 700 korun mohou zakoupit katalog sbírky, který je doplněný o doprovodné materiály v podobě fotografií dobových reklamních materiálů a hodinek v originálních pouzdrech.

Sbírka je řazená do kategorií podle typů strojků a řešení, ale i podle období, ve kterém hodinky vznikly. Zájemcům nabídne například unikátní kus amerických Hamilton Electric z roku 1957, jež patří k analogovým setrvačkovým hodinkám s kontaktním spínáním a pohyblivou cívkou. Dalším výjimečným exponátem jsou hodinky Bulova Accutron z roku 1962, které používají jako časoměrný prvek ladičku napájenou obvodem elektrického oscilátoru s jedním tranzistorem.

Pavel Gross a Jaroslav Kohout při práci na prototypu první české ponorky.
Unikát z Technického muzea v Brně: vystaví první československou ponorku

„Návštěvníky bezesporu zaujmou také LED hodinky Pulsar Touch/Command ze sedmdesátých let v dámském i pánském provedení. Pozoruhodné jsou i jedny z prvních hodinek využívajících napájení ze solární energie z roku 1974,“ popsal vedoucí Nekuža.

Těšit se lze rovněž na sbírku s LCD displejem od Texas Instruments, Seiko, Omega, Longines, Orient, Elektronika, Casio, Ruhla nebo Prim a na historicky nejmladší kategorii digitálních hodinek – rádiem řízené od Junghans, Citizen, Casio, Laco a podobně

Objev, který přinesl náhradu klasických mechanických časoměrů za strojek na baterii, je připisovaný vynálezci Warrenovi A. Marissonovi. Ten již v roce 1927 vyvinul v Bellových laboratořích v USA první quartzové hodiny využívající blok krystalu stimulovaný elektrickým proudem, jenž produkoval impulsy.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra podle návrhu ateliéru M1.
Pět zásadních investic Brna pro letošek: vznik kulturního centra nebo okruhu

„Zlatou érou digitálek jsou padesátá až devadesátá léta minulého století. Potom se dostávají do výroby již hodinky řízené radiovým signálem s absolutní přesností,“ dodal Nekuža.