„Kromě toho, že vystavené kusy mají praktickou funkci, vyjadřují zároveň míru vkusu a elegance i specifický osobitý styl," zmínil správce památky Petr Lukas. Na výstavě představují i další doplňky, například vějíře, rukavičky nebo kapesníčky.

V Letohrádku Mitrovských jsou k vidění desítky klobouků z nejrůznějších materiálů a období a stejné je to u kabelek. „Připomínáme nejrozšířenější typy klobouků a čapek, jako cylindr, buřinku, slamák, baret, námořnický čepec, kšiltovku a nebo zmijovku. Vystavené exponáty pochází z běžně nepřístupných, soukromých sbírek," vyprávěl Lukas. Některé věci jsou až 130 let staré.

Návštěvníci si prohlédnou také unikátní exponáty od známých osobností, jako byla právě Gollová, Mandlová nebo Ferbasová. „I nejoblíbenější či nejprodávanější modely z různých časových epoch. Od sklonku habsburské monarchie až po druhou polovinu dvacátého století. Například model od Diora, kabelka Chanel," vyjmenoval Lukas.

Oděvní komplety ve scénických celcích přiblíží dobu vystavených doplňků: salon z konce 19. století, kavárna a korzo z časů secese, protektorátní návštěva kina, ples, svatební veselka z šedesátých let, retro odpočinek u vody nebo diskotéka z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. „Zpestřením jsou ručně šité miniatury módních doplňků na panenkách Barbie," doplnil správce památky.

Výstava potrvá do 2. července. Otevřeno je od středy do neděle od deseti do čtyř hodin odpoledne.