Mezi nimi je i socha Moai, mumie neznámého druhu, hologram Svatého grálu nebo maketa slavné Mitchell-Hedgesovy křišťálové lebky známé z filmu o Indianu Jonesovi.

Na expozici se návštěvníci dozví nejenom podrobnosti o původu a stáří lebky, ale také o záhadách s ní spojenými. Její replika je navíc vytvořena z krystalu, který pochází z okolí naleziště originálu. „Původní křišťálová lebka ovšem není nikde na světě vystavena pro veřejnost, což umocňuje ojedinělost předmětu,“ sdělil kurátor Petr Lukas.

Součástí výstavy je i mnoho dalších artefaktů, které autoři zpracovali různými interaktivními způsoby. Lidé se seznámí s Turínským plátnem díky videomappingu (světelná projekce - pozn. red.) nebo se Svatým grálem formou hologramu.

Na své si přijdou i zájemci o starověký Egypt. Vidět mohou předměty z Tutanchamonova hrobu, a to včetně válečné trubky ze stříbra s dřevěným tlumítkem. Té se někdy přezdívá hudební zbraň hromadného ničení. „Pokaždé, když na tyto hudební zbraně někdo zahrál, následovaly nevysvětlitelné nehody. Nejenom v období před naším letopočtem, ale dokonce i ve dvacátém století,“ přiblížil historii předmětů Lukas.

K vidění bude i mechanismus z Antikythéry

Starověku tvůrci věnovali velkou část výstavy. K vidění bude mechanismus z Antikythéry, známý také jako první počítač nebo Sumerská hvězdná planisféra.

Ta pravděpodobně zachycuje původ biblické zkázy Sodomy a Gomory. „I přes skutečnost, že se jedná o kolekci velmi věrohodných replik, faksimilí, maket a modelů, bylo náročné je pro výstavu obstarat, “ podotknul Lukas. Vypůjčit je museli z různých částí světa, včetně Hondurasu, Číny nebo Indie.

Výstavu mohou lidé navštívit až do 28. dubna letošního roku. V únoru bude přístupná od středy do neděle, od března se prodlouží o úterý. Vstupenka pro dospělého stojí 170 korun.

Výstava Záhady světa, které fascinují představí repliky známých předmětů s neobjasněnou historií. | Video: Deník/Sabir Agalarov