Například parašutistický simulátor Sokol, který napodobuje seskok z letadla. „Má i fázi volného pádu, kdy může skokan kontrolovat svou výšku a otevřít padák. S tím, že se dají trénovat i závady padáku v bezpečném prostředí,“ popsal manažer technické podpory Marcel Janáček.

Kromě bezpečí jsou výhodou takového simulátoru také úspory za náklady při tréninku ve skutečném letadle. „Využívají jej armády v celém světě, efektivní je také pro speciální jednotky, které na něm mohou trénovat i skupinový seskok,“ dodal Janáček.

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov

Některé z dalších exponátů, které si návštěvníci nevyzkouší na vlastní kůži, můžou přímo v akci shlédnout ve venkovní aréně, kde se během dne konají dynamické ukázky. Předvést se přijelo například mostní vozidlo AM-70 EX šternberské společnosti Excalibur Army.

Přestože je vůz české výroby, česká armáda jej zatím nevlastní. „Potřebný bude především po výměně stávající sovětské techniky za novou a modernější,“ vysvětlil ředitel rozvoje obchodu Excalibur Army Pavel Doško.

Ve středu začne na brněnském výstavišti mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky Idet. Snímky z roku 2019.
VIDEO: Zbraně na výstavišti. V Brně lidé uvidí obrněné vozy Pandur i radar Madr

Nová technika je totiž oproti stávající těžší a původní mostní vozidla , která má česká armáda ve výzbroji, by ji už nezvládla. „AM-70 EX má nosnost sedmdesát tun, takže odpovídá standardům NATO. Jeho cena závisí na provedení a vybavení vozidla i počtu objednaných kusů,“ sdělil Doško. Může dosahovat až dvou milionů dolarů.

Dynamickou ukázku předvedli ale také hasiči, policisté či brněnští strážníci. Poslední zmínění představili práci štítového družstva spolu s psovodem a ukázali, jak vypadá umravňování agresivních fanoušků.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Veletrh IDET zažívá letos svůj sedmnáctý ročník. „Letos se jej účastní rekordní počet vystavovatelů,“ upozornil ředitel veletrhu Michalis Busios. Celkem přijelo 551 vystavovatelů z devětadvaceti zemí. IDET se koná od středy do pátku, PYROS a ISET budou pokračovat až do soboty.