Podle zástupců nemocnice změnu umožňuje úbytek vážných pacientů s nemocí Covid-19 i úspěch opatření, jimiž nemocnice chrání bezpečnost svého personálu. „Vše máme striktně odděleno, personál používá nejvyšší třídu ochranných pomůcek. Všichni zdravotníci na anesteziologicko-resuscitační klinice jsou pravidelně testováni a všichni jsou negativní. Jako jedna z prvních nemocnic jsme instalovali u vchodu do nemocnice termokameru na měření teploty, ostatní vchody jsme pro příchozí uzavřeli,“ popsal ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Lékaři a zdravotníci se nyní u sv. Anny starají o 380 pacientů, nejčastěji chirurgické, neurochirurgické, interní, neurologické akutní pacienty. Všechny nově hospitalizované testuje nemocnice na Covid-19 a do výsledku testu pacienty ponechává dočasně v izolaci. „Díky tomu, že celkově ubývá nově nakažených, a tím i klesá počet pacientů s těžkým průběhem nemoci, můžeme začít uvolňovat anesteziologický personál pro běžné operace, od pondělí proto postupně obnovíme plánované operace,“ doplnil náměstek léčebně-preventivní péče nemocnice Jindřich Olšovský.

Jak dodal, odborné ambulance se zatím budou dál věnovat hlavně akutním pacientům. „S dobou trvání omezení ale přibývá pacientů, kteří potřebují fyzickou návštěvu lékaře, případně kontrolní odběry. Proto všem pacientům doporučuji, aby se se svým lékařem předem telefonicky domluvili a dohodu respektovali. Je totiž organizačně náročné skloubit požadavky na péči s dodržením všech bezpečnostních opatření, například ohledně počtu pacientů v čekárně,“ zdůraznil Olšovský.