Od bolestí Martina osvobodila až unikátní operace. Lékaři z brněnské Dětské nemocnice mu jako prvnímu dítěti u nás voperovali do hlavy speciální ušní implantát Bonebridge. „Přístroj, který implantujeme do kosti, je devět milimetrů vysoký a patnáct milimetrů široký. Z venku je procesor s mikrofony zachytávajícími zvukové vlny. Funkci sluchu to nahradí v podstatě dokonale,“ popsal přednosta Kliniky dětské otorinolaryngologie Milan Urík. Právě on se svým týmem chlapce operoval.

Martin teď žije prakticky bez omezení. Může i sportovat, ve škole hraje třeba vybíjenou. „Konečně mě nebolí hlava a mnohem líp slyším,“ svěřil se Martin.

Po něm už v nemocnici operovali tři děti. Další zákroky zdravotníci plánují.

Implantovat strojek mohou lékaři dětem od věku asi pěti let. Kvůli velikosti strojku jsou totiž omezení tloušťkou lebeční kosti. „Aby se dítě naučilo mluvit, tak musí slyšet. Proto se operaci snažíme posouvat pokud možno do co nejnižšího věku, aby mohlo vést plnohodnotný život. Může se ale stát, že budeme mít osmileté dítě a nepůjde to. U Martina jsme také chvíli čekali,“ vysvětlil Urík.

Počet operací podle nemocnice závisí na jednání se zdravotními pojišťovnami. Ty sice zákrok plně hradí, je však velmi nákladný, a proto musí lékaři u každého pacienta přesvědčivě dokázat, že bude mít operace význam. „Implantát stojí 350 000, včetně ostatních nákladů operace vyjde asi na 450 000 korun,“ uvedl Urík.