Podle líšeňského starosty Břetislava Štefana není nový územní plán kvalitně zpracovaný a nahrává developerům. „Pokud by měl v této formě projít, výrazně sníží kvalitu života našich občanů, ubere jim životní prostředí i dostupnost služeb. Brněnské primátorce jsme poslali dopis s mnoha připomínkami, které dosud nebyly vyslyšeny. Chceme, aby nový územní plán respektoval potřeby jednotlivých městských částí a aby se zabránilo zastavění stabilizovaných ploch a vnitrobloků,“ sdělil Štefan.

Nespokojenost s navrženým dokumentem vyjádřil i starosta brněnského Ořešína Jan Levíček. „Pokud by došlo k maximálnímu využití všech nastavených limitů, tak hrozí, že se Ořešín zvětší čtyřikrát bez toho, aniž by někdo vyhodnotil kapacitu technických sítí, parkování, vozovky či školky,“ řekl Levíček.

Proti schválení návrhu nového územního plánu je i starostka městské části Brno-Královo Pole Karin Karasová. Je podle ní nejednoznačný. „Není tam stanoveno, kdo bude rozhodovat, jak se má stavět, zda úředník nebo někdo jiný. Navíc mi v návrhu vadí nedostatečná ochrana zeleně a dovolená intenzivnější výstavba. Vyzvu kolegy zastupitele, aby pro takto navržený územní plán nehlasovali,“ uvedla Karasová.

Degustátoři od úterý do čtvrtka hodnotí vína v soutěži TOP 77 vín v České republice. Hodnocení se koná na zámku Belcredi v brněnské Líšni.
TOP 77 vín v Brně: šumivé i naturální vzorky, z odrůd převládá Chardonnay

Schvalování dokumentu brněnští radní ve středu stáhli kvůli zjištěným technickým obtížím s pozemky Státního pozemkového úřadu. „Se zástupci Ministerstva zemědělství, kam úřad spadá, řešíme budoucí změnu využití některých ploch. Chceme, aby nám pozemky zůstaly. Vzniklý problém buď odstraníme v řádu jednotek dní nebo budeme muset nějaký měsíc počkat,“ sdělil primátorčin náměstek Petr Hladík.

Brno není jediné město, který má tento problém. „Řeší to i Praha, Plzeň a další velká města. Na celou problematiku se poslední čtyři měsíce díváme komplexně, protože už nechceme řešit každý dotčený pozemek jednotlivě,“ upřesnil brněnský radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček uvedl, že není důvod k přepracování návrhu nového územního plánu. „Ke všem námitkám starostů jsme se odborně vyjádřili a navíc město nechalo zpracovat dva nezávislé právní posudky, které říkají, že návrh je připravený správně a obstojí případně i u soudu. Stejné je to i s pozemky Státního pozemkového úřadu. Každý jednotlivý pozemek, který do toho zasahuje, máme vyhodnocený z hlediska toho, jak zákon umožňuje jeho navrácení. Naším cílem je, aby zůstaly městu,“ vysvětlil Sedláček.