Protože se leukémie projevuje u každého pacienta trochu jinak, pomáhají myši lékařům v bohunické nemocnici simulovat a zkoumat průběh nemoci u konkrétních pacientů. „Do myší aplikujeme leukemické buňky od konkrétních pacientů. Buňky potom uvnitř myši rostou. Máme pak model pacienta, který je velmi přesný. Ukazuje ty samé příznaky jako u člověka,“ vysvětlil výzkumný pracovník Martin Čulen, který výzkum myší v nemocnici vede.

Na operaci pracuje celý tým lékařů.
Operace srdce bez celkové narkózy. Podívejte, jak lékaři v Brně vyměňují chlopeň

Myši jsou při léčbě pacientů klíčové i podle přednosty Interní hematologické a onkologické kliniky v bohunické nemocnici Jiřího Mayera. „Zkoumat buňky kostní dřeně je velmi náročné. Je totiž nutné zkoumání živých buněk. Proto se bez laboratorních myších neobejdeme,“ vysvětlil Mayer. Podle něj pak mohou lékaři na myších sledovat, jak se leukemické buňky vyvíjejí. Mohou také předpovídat, co se u pacienta bude dít dál.

K výzkumu se podle Mayera nehodí kdejaké myši. „Pokud zkoumáme nádorovou tkáň v laboratorním prostředí, musíme mít myš s oslabenou imunitou. Zdravá myš by nádorové buňky odmítla,“ popsal zkušený lékař.

MAJÍ CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ

Laboratoře a chovné zařízení, kde myši žijí, jsou proto pod velmi přísným hygienickým režimem. Vše musí být stoprocentně sterilní. „Myši nemají imunitu, musíme je proto maximálně chránit. Jsou ve speciálně zabezpečených prostorech, mají speciální sterilní krmivo, vodu ošetřenou UV zářením i kompletně přefiltrovaný vzduch,“ vysvětlil výzkumník Čulen, který za celý chov zodpovídá.

Speciálně vyšlechtěné myši, které v bohunické nemocnici používají, si proto musejí dovážet. „Takové myši chová jediná společnost na světě – ve Spojených státech amerických. Jeden pár stojí zhruba deset tisíc korun,“ řekl Čulen. I když si podle něj můžou myši potom samy množit, musí každý rok pořídit několik nových párů.

Sebastian Matoušek získal ocenění za svého dvounohého chodícího robota.
Ocenili České hlavičky. Tři jsou z Brna, víme, čím oslnily

Kvůli náročnosti a ceně výzkumu, který v České republice dělají jen dvě akreditovaná pracoviště, se bohunické nemocnici rozhodl pomoct i Lukáš Hurtík. Z leukémie se v bohunické nemocnici před několika lety úspěšně vyléčil. Pomohli mu k tomu lékaři spolu s drobnými hlodavci.

Hurtík se s leukémií léčil od svých dvaatřiceti let. Nakonec mu pomohla transplantace kostní dřeně. „Byl jsem kompletně odevzdaný lékařům. Měl jsem dokonce nachystanou i závěť. Měsíc jsem byl sám ve sterilním pokoji,“ popsal svůj boj se zákeřnou nemocí Hurtík. Nakonec se z leukémie vyléčil a je teď úspěšným varhaníkem.

BENEFIČNÍ KONCERT

Proto se chce lékařům z Bohunic nějak odvděčit. „Po zhruba dvou letech jsem chtěl jít do práce a uvědomil jsem si, jak moc vděčný nemocnici jsem. Pátého listopadu proto v katedrále Petra a Pavla na brněnském Petrově uspořádám benefiční koncert,“ popsal své plány mladý hudebník.

Podobnou akci už Hurtík jednou zorganizoval. Povedlo se mu při tom vybrat přes 130 tisíc korun. Na minulý úspěch chce navázat i letos. „Doufám, že se podaří vybrat pěkná částka. Třeba na nové myšky,“ řekl varhaník a vyléčený pacient Hurtík.

Zdroj: Deník/Jiří Kostka

Leukémie je nádorové onemocnění, které by se velmi jednoduše dalo popsat jako rakovina krve. Postihuje takzvané kmenové buňky, které mají za normálních okolností tvořit novou krev. Pokud je ale pacient postižený leukémií, jeho kmenové buňky se uvnitř krve nekontrolovatelně množí. Utlačují při tom ostatní složky krve – bílé a červené krvinky nebo krevní destičky. Pacient má potom oslabenou imunitu, málo kyslíku nebo bezdůvodně krvácí.

Leukémie má mnoho typů. Tím nejzákeřnějším je podle primáře Mayera takzvaná akutní myeloidní leukémie. „Je to stále velký zabiják. nemoc se neprojevuje nijak konkrétně, každý pacient má jiné příznaky. Často trvá dlouho, než se na původ problémů přijde,“ vysvětlil Mayer. Ročně je podle něj v České republice zhruba pět set nových pacientů, z nichž se vyléčí jen necelá polovina.