Výzkumný tým pod dohledem Jaroslava Michálka vedoucího Universitního centra buněčné imunoterapie Babákova výzkumného institutu, se zabývá zkoumáním tzv. mezenchymálních kmenových buněk. Ty se nachází v různých lidských tkáních jako například ve svalovině, kostní dřeni nebo v tukové tkáni.

„Jednoduše řečeno buňky, které získáme třeba z liposukce, vyčistíme, promyjeme a necháme kultivovat. Když vyrostou, aplikujeme je na postižené místo,“ uvedl Michálek.

Tyto buňky jsou velmi přizpůsobivé a nepotřebují k množení kyslík. Dokáží proto vyléčit i špatně dostupné rány nebo bércové vředy. Mohly by pomoci také diabetikům, kteří trpí různými defekty končetin. „Nyní jsou podobná onemocnění téměř neléčitelná a často končí amputací,“ uvedl přednosta Kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Brno Pavel Brychta.

Fakultní nemocnice s Univerzitním výzkumným centrem spolupracuje. Za přípravu vhodných buněk jsou zodpovědní vědci z univerzitního centra, léčba se bude zkoušet právě na Klinice popálenin.

Dar, který vědci dostali, použijí hlavně na nákup nových přístrojů důležitých například na izolaci kmenových buněk nebo na jejich kultivaci. „Tato metoda je jedinečná a má budoucnost. Je možné, že za několik let půjdou lidé na liposukci a z jejich odebraného tuku budeme zachraňovat třeba diabetiky,“ uzavřel Michálek.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ