Tři podzemní patra s parkovištěm a technologickým zázemím jsou už prakticky hotová. Nad nimi vyroste šestipodlažní budova s koncertním sálem pro 1200 posluchačů, který nabídne špičkové zázemí pro filharmoniky. Projekt Janáčkova kulturního centra ve středu Brna v úterý zaznamenal nový posun, když městští zastupitelé schválili podání žádosti o šestisetmilionovou dotaci u ministerstva kultury.

Lhůta pro její odeslání vyprší na konci měsíce. „Vyhodnocení vypsané výzvy lze předpokládat na přelomu května a června,“ sdělila za ministerstvo Ivana Awwadová.

Vizualizace - Velký městský okruh - Tomkovo náměstí.
Nový posun pro šaliny pod mostem: trať na Tomkově náměstí povolili úředníci

Představitelé města počítají s náklady téměř dvě miliardy korun. Šest set milionů získají od ministerstva kultury, z městského rozpočtu dají 964 milionů. „Významné spolufinancování nadzemní části budovy, která má už od loňska stavební povolení, je ze strany státu nesmírně důležité. Bez jeho zapojení a bez spoluúčasti kraje ve výši sto milionů by nebylo možné špičkový projekt výrazně nadregionálního významu postavit,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Víc než šest set milionů zástupci ministerstva kultury na nový sál neposkytnou. „Navýšení částky nepředpokládáme, a to i s ohledem na její celkovou výši, která není z hlediska realizace běžných investičních akcí zanedbatelnou," vysvětlila Awwadová.

Janáčkovo kulturní centrum
Vyroste na rohu Besední a Veselé ulice v centru Brna.
Představitelé města počítají s náklady dohromady ve výši téměř 2 miliard korun.
Z městského rozpočtu přispějí 964 miliony, ministerstvo kultury poskytne 600 milionů, zástupci kraje 100 milionů a 333 milionů zaplatí městská firma Brněnské komunikace.
V listopadu začne výběrové řízení na zhotovitele stavby.
Stavba má začít v závěru první poloviny příštího roku.

Náměstek hejtmana pro kulturu František Lukl nechtěl možné navýšení spoluúčasti kraje kvůli současné epidemiologické situaci i jejím ekonomickým dopadům předjímat. Se sto miliony ale na kraji počítají. „V souladu s Memorandem o spolupráci při přípravě a realizaci projektu Janáčkova kulturního centra jsme už v roce 2019 poskytli pětadvacet milionů a loni stejnou částku. Pro kalendářní rok 2021 jsme v rozpočtu kraje rezervovali opět pětadvacet milionů,“ upřesnil.

Pro stovku hudebníků

V novém centru najdou konečně odpovídající zázemí brněnští filharmonici. „Náš orchestr má 112 hudebníků a na pódium Besedního domu se jich vejde zhruba šedesát. V plném obsazení nemáme prakticky kde hrát,“ shrnula mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

Stavba budovy má začít na konci první poloviny příštího roku. Letos v listopadu vypíšou zástupci města výběrové řízení na jejího zhotovitele. „Má navázat na odevzdání a kontrolu kompletní dokumentace pro provedení stavby," zmínil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Jednatřicet nových autobusů vyjede v létě na jihomoravské silnice.
FOTO: Nové autobusy vyjedou v létě: postupně na jihu Moravy obnoví třetinu vozů

V první fázi už dělníci vybudovali tři podzemní podlaží s parkovištěm. Pod zemí bude umístěna také veškerá vzduchotechnika. Pod povrchem povede také propojení centra s Besedním domem. „Je podstatně vhodnějším řešením i z pohledu památkové ochrany a provozu obou objektů než původně plánovaná prosklená lávka," poznamenal městský radní pro kulturu Marek Fišer.

Součástí šestipatrové budovy budou šatny, zázemí nebo sklady, vznikne také kavárna. „Ve východní části budovy jsou foyery pro veřejnost. Prostory od druhého po páté podlaží využije filharmonie, jsou zde umístěny ladírny, šatny hudebníků či zkušebny. Nad nimi je pak nezbytná část technologií," přiblížil primátorčin náměstek Tomáš Koláčný.