Předchozí
1 z 5
Další

Promluví si po dovolené

První primátorčin náměstek za ANO René Černý uvedl, že chce s podrobnějšími závěry vyčkat teprve po návratu Vaňkové z dovolené. „Předpokládám, že se sejdeme hned v pondělí a o situaci si promluvíme. Do té doby nechci dění konkrétněji komentovat, všechny dosavadní informace mám zatím pouze ze sdělovacích prostředků,“ odpověděl Černý Deníku.

Silničáři začali v úterý s rozšiřováním dálnice D1 u Brna mezi 194. a 196. kilometrem. Auta projedou dvěma pruhy v každém směru.
Start rozšiřování D1 v Brně na šest pruhů: při nehodě hrozí zablokování dálnice

Podobně se vyjádřil rovněž lidovecký náměstek Jaroslav Suchý. „O současné situaci budeme hovořit na stranické schůzi v úterý odpoledne. Blíže se k tomu zatím vyjadřovat nechci,“ sdělil politik.

Měla by zvážit rezignaci, říká zastupitel

Na nesrovnalosti mezi původním vyjádřením, kdy Vaňková označila fotografii za fotomontáž, a pozdějším televizním rozhovorem, upozornil mimo jiné Leoš Prokeš z opozičního uskupení SPD, Trikolory a Moravanů. „Paní primátorka nejdříve tvrdila, že zmiňovaná fotografie je fotomontáž, na druhý den řekla, že fotografie může být pravá. Obrat o sto osmdesát stupňů. Měla by být vzorem a příkladem lidem všech generaci. Jakýkoli politik, který by takto veřejně lhal, by měl vyvodit důsledky a zvážit rezignaci, protože již pro veřejnost není důvěryhodným politikem,“ nešetřil kritikou Prokeš.

Brno po kauze Vaňkové změnilo logo. Drogový případ vyvolal lidovou tvořivost
Primátorka Brna Vaňková a bílý prášek baví internet. Podívejte, co lidé sdílí

Krátce po původním tvrzení, v němž Vaňková označila snímek za fotomontáž, upravila svoje vyjádření tak, že k situaci zachycené na fotografii mohlo před dvěma nebo třemi lety dojít. Jednat se mělo o společenskou událost, která se protáhla do pozdních hodin. Primátorka proto nemohla vyloučit, zda je situace na fotografii autentická, či nikoli. „Pokud moji kolegové z brněnské radnice dospějí k závěru, že tato fotografie nebo situace, kterou jsem popsala, je důvod, abych rezignovala na funkci primátorky, tak tak učiním,“ prohlásila primátorka v rozhovoru pro TN.cz. Dodala ale, že sama důvod ke složení svého mandátu nevidí.

Užívání látek jako kokain je rozšířené, reaguje Hollan

Kontroverzní situace není důvodem k rezignaci na post primátorky ani podle opozičního zastupitele za hnutí Žít Brno Matěje Hollana. „Myslím, že by měla rezignovat za mnoho věcí, zejména za praktické vytunelování městské kasy na předraženou hokejovou halu, ale za toto zrovna ne,“ napsal na sociálních sítích Hollan.

Zároveň ocenil, že se Vaňková postavila k problému čelem a občasné užívání rekreačních omamných látek přiznala. „Užívání látek jako kokain je velmi rozšířené. V politice je to velmi běžná droga. Má jistě svoje rizika, ale nemá smysl z toho dělat žádnou kauzu, protože je to opravdu masivně rozšířené. Naopak to nemá být kriminalizováno, stejně jako klasické konopí. Válka proti drogám nikam nevede,“ pokračoval Hollan.

Zoo Brno má nového samce žirafy.
VIDEO: Nová žirafa v Zoo Brno, získání provázely nervy. Podívejte se na uvítání

Obdobně zareagoval městský radní pro oblast majetku Jiří Oliva. „Stranicky jsme o tom nejednali, ale rozhodně to z mého pohledu není důvod k rezignaci. Naopak je to dobrá příležitost, jak otevřít debatu o zpřístupnění některých látek, které mohou být dokonce zdraví prospěšné, a to třeba v případě depresí či jiných závažných onemocnění,“ podotkl lídr brněnských sociálních demokratů.

Je každého věc, jak naloží s časem, říká Spilková

Opoziční zastupitelka za Piráty Monika Lukášová Spilková k tématu dodala, že by se lidé měli zabývat důležitějšími tématy, než jak politici tráví svůj volný čas.

Lékaři z Brna pomáhají ve Lvově. Snímek je ilustrační.
Lékaři z Brna na Ukrajině. Ve Lvově budou operovat dvacet popálených pacientů

„Jako Piráti jsme ti poslední, kteří by paní primátorku chtěli za vzniklou situaci pranýřovat. Je každého věc, jak se svým volným časem nakládá, důležitější pro nás je, jak politici vykonávají svou funkci. Dlouhodobě jsme zastánci legalizace marihuany a obdobných látek, spíše myslíme, že by se pozornost měla upírat k bytové kauze z loňského roku,“ upozornila politička.

Kontroverzi budou řešit na schůzi

S prosbou o vyjádření se redakce Deníku obrátila také na samotnou primátorku Vaňkovou a jejího náměstka Roberta Kerndla, jenž je na snímku zachycený spolu s ní. Odpověď se jí však zatím získat nepovedlo.

Ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.
Stavba nové silnice z Brna na sever místo I/43? Ředitel Fiala popsal přípravu

Kontroverzi plánuje řešit i brněnská buňka občanských demokratů, schůze se však uskuteční teprve v pondělí. „Na základě dotazů chci sdělit, že jsme na pondělí 7. srpna svolali jednání Oblastní rady ODS pro Brno-město a Klubu zastupitelů Společně. Zabývat se budou mimo jiné fotografií, která se šíří na sociálních sítích,“ oznámila v úterý za občanské demokraty Monika Švaříčková.