Předchozí
1 z 4
Další

Firma Myco z Kyjova má za sebou mimořádný rok

Kyjovský start-up MYCO stal nejlepším tuzemským ekologickým a udržitelným projektem roku. Vítězové čtrnáctého ročníku soutěže si ocenění si převzali na slavnostním vyhlášení ve staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči. Zástupce a zakladatel projektu MKyjovský start-up MYCO stal nejlepším tuzemským ekologickým a udržitelným projektem roku. Vítězové čtrnáctého ročníku soutěže si ocenění si převzali na slavnostním vyhlášení ve staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči. Zdroj: Se svolením: E.ON Energy Globe

Start-up zaměřený na výrobu obalů z hub nejdříve ovládl republikovou soutěž v oblasti ekologie a udržitelnosti. Následně si ředitel Myca David Minařík přivezl mezikontinentální cenu z Vídně. Za třiadvacet ročníků celosvětové ekologické soutěže Energy Globe World Award tak ocenění poprvé putovalo do České republiky. Přitom do letošního finále se probojovalo jen patnáct z téměř dvou set projektů. Myco soutěžilo v kategorii Země v tvrdé konkurenci například z Indie nebo Etiopie. „My si toho jednoznačně vážíme. Je čest něco takového dostat a je to i satisfakce pro náš tým, který dlouhou dobu pracuje na tom, aby vysekal náš start-up z nuly. Celkově měla cena vysokou kvalitu,“ uvedl zakladatel Myca David Minařík, který cenu uznání osobně přebíral v rakouské metropoli. Finále se uskutečnilo v závěru letošního listopadu.

Kyjovský start-up MYCO stal nejlepším tuzemským ekologickým a udržitelným projektem roku. Vítězové čtrnáctého ročníku soutěže si ocenění si převzali na slavnostním vyhlášení ve staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči.
Obaly z podhoubí jsou zlaté: ekologická cena zamířila do Kyjova

Firma z Kyjova se rozhodla svým záměrem bojovat proti jednorázovým obalovým plastům a často využívanému pěnovému polystyrenu. Jihomoravané tak zkoumají, vyvíjí a vyrábí vlastní přírodní a funkční materiály z houbového mycelia, tedy z podhoubí, a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Ty jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu. „Náš projekt mě hodně baví čistě pro mechanické vlastnosti výrobků. Spolupracujeme například s internetovou pohřební službou, pro kterou děláme urnu. Pracujeme také na dřevotřískové desce nebo izolaci, což je super. Jinak vyrábíme především obaly nahrazující pěnový polystyren,“ přiblížil záběr start-upu Minařík.Měsíc před celosvětovým úspěchem se v kyjovské firmě mohli radovat z vítězství v republikové soutěži. Kdy odborná porota vybírala z více než 160 nominací finalisty. O medailistech pak rozhodovala veřejnost, a od ní putovalo pro Myco téměř deset tisíc hlasů. „Lidé z blízkého okolí byli podobně nadšení jako my sami. Co se týče výhry - peníze se samozřejmě nikdy neztratí. Připravujeme se na stěhování firmy do nového většího prostoru, zároveň pořizujeme nové technologie do výroby. Je to další krok k onomu zprůmyslnění, které je cílem našeho projektu,“ řekl po republikovém vítězství zakladatel Myca.

David Minařík, Marin Janča, Vladan Košut a Jan Ostrezi (zleva)
Ekologičtí mušketýři z Kyjova: místo z plastů vyrábějí obaly z hub, podívejte se

Ten se před více než třemi lety ponořil do intenzivního studia hub s tím, že své výsledky průběžně konzultoval s předními českými vědci z oboru mykologie a mikrobiologie. „Největší potenciál vidíme v nahrazování jednorázových plastů, protože materiál z hub a rostlinných odpadů není nutné recyklovat ani řešit další složitou logistiku. Jednoduše ho můžete vyhodit na kompost nebo na pole, kde po rozložení poslouží zároveň jako hnojivo,“ nastínil výhodu materiálový inženýr Myca Jan Ostrezi.

Bojovník Procházka nadchl svět MMA. Pak se zranil a titul uvolnil

Jiří Procházka si prošel pozoruhodnou cestu až k pozici prvního českého šampiona UFC.Jiří Procházka si prošel pozoruhodnou cestu až k pozici prvního českého šampiona UFC.Zdroj: Deník/Jiří Sláma

Nikdo nepochyboval o jeho kvalitách, přesto jeho počin šokoval. Jiří Procházka, borec z Hostěradic na Znojemsku, se v půlce června stal historicky prvním českým šampionem UFC, což je neprestižnější organizace smíšeného bojového umění MMA na světě.V Singapuru „uškrtil“ ostříleného Brazilce Glovera Teixeiru osmadvacet vteřin před koncem posledního pátého kola. Přitom ve většině duelu na svého o mnoho zkušenějšího soka ztrácel, jenže závěr patřil českému samurajovi, který získal mistrovský pás v polotěžké váze do třiadevadesáti kilogramů.Vysekl poklonu brazilskému soupeři, ale také hledal chyby u svého výkonu. „Byla to skutečná válka. Glover je opravdový bojovník a takové mám rád. Je krásný pocit získat titul, mohl jsem ale zápas ukončit mnohem dřív. Měl jsem předvést lepší výkon, za což se omlouvám. Příště budu rozhodně lepší,“ řekl krátce po vítězství. Šlo o jeho třetí triumf ze tří soubojů v UFC, vždy vyhrál před limitem.Hned po návratu jej vítalo na náměstí Svobody v Brně deset tisíc lidí. Dav křepčil před pódiem, kde Procházka ukázal mistrovský pás organizace UFC. „Miluju vás!“ volal do davu muž, který obsadil desáté místo v anketě Sportovec roku.Radost mu nevydržela ani půl roku. Smíšené bojové umění ukázalo svou odvrácenou tvář. Když se Procházka chystal v Las Vegas na prosincovou obhajobu titulu, poranil si tak vážně rameno, že musel odvetu s Teixeirou zrušit. Zároveň uvolnil mistrovský pás, aby o něj mohl bojovat někdo jiný. „Pro titul se vrátím, ať ho má kdokoliv. Cítím se pořád jako šampion,“ řekl.O uvolněný titul se v Las Vegas utkali Jan Blachowicz a Magomed Ankalajev, ale jejich duel skončil remízou. A pás tak stále nemá majitele. Vedení UFC přislíbilo, že po uzdravení dostane Procházka šanci o titul bojovat.Bojovník brněnského oddílu Jetsaam Gym už má po operaci. Nejhorší scénář mluví až o roční pauze. „Myslím, že to nebude více než půl roku do dalšího zápasu. Maximálně sedm měsíců,“ pronesl začátkem prosince.Na čas si tak odpočine od antidopingových komisařů. Třicetiletý bijec byl letos nejvíce testovaným sportovcem v Americe. Podrobil se čtyřiašedesáti zkouškám. Všechny byly negativní.

Brňané čekají dál. Místo schválení smetli územní plán ze stolu  

Brněnský deník přináší předvolební reportáž z dění v Brně.Část územního plánu v Brně.Zdroj: Se souhlasem Magistrátu města Brna


Necelých třicet let už v Brně platí stávající územní plán. Je zastaralý a brzdí další rozvoj města. Novou výstavbu komplikují například neexistující protipovodňová opatření nebo napojení na dopravní a technickou infrastrukturu. Proto bylo jedním z cílů minulé brněnské koalice do konce jejich volebního období schválení nového územního plánu. Zastupitelé však letos místo jednotného schválení dali navrhovanému dokumentu červenou a vrátili ho po několika hodinách diskuze a dohadů k dopracování.

Navrženou novou verzi klíčového dokumentu kritizovali především někteří představitelé městských částí. Tehdejší starostka Králova Pole a opoziční brněnská zastupitelka za ANO Karin Podivinská nesouhlasila například se zastavováním zelených vnitrobloků. „Proti tomu, aby se mohlo stavět kdekoliv a kdykoliv, budu stát vždycky," prohlásila. Kromě opozičních zastupitelů s předloženým návrhem nesouhlasili také někteří koaliční partneři, a to z ODS a ČSSD.

Zpracovatelem návrhu byla od roku 2018 Kancelář architekta města Brna. Na novém územním plánu pracovalo město Brno s přestávkami od roku 2002. „V Brně je dlouhodobě velký převis poptávky nad nabídkou a bohužel se tady v poslední době rozmohl i investiční nákup nemovitostí. Brno tak stále nemá dostatek ubytovacích kapacit a neschválení nového územního plánu to jenom umocní," komentoval ekonom Petr Pelc.

Developerské projekty v Brně, ilustrační foto
Změny územního plánu Brna: jednoduchý formulář, požadavky do 16. listopadu

Úředníci magistrátu odhadli dobu opětovného projednání dokumentu na rok a půl až dva roky. „Pro mě je zásadní, aby byl návrh nového územního plánu upravený podle pokynů, které byly schváleny na zastupitelstvu už v minulém volebním období. Všichni vnímají, že by se tak mělo stát v co možná nejkratším termínu," řekla v nedávném rozhovoru pro Deník Rovnost primátorka Markéta Vaňková.

V nově vzniklé koalici, kde je i hnutí ANO, se dohodli, že paralelně projednají i změny stávajícího územního plánu. Na magistrát dorazilo na podzim 525 žádostí o změnu ve zjednodušeném režimu, z toho úředníci vyhověli zhruba dvěma třetinám. Výběr odsouhlasili i zastupitelé. „Některé dílčí změny jsme integrovali mezi celoměstské změny. Zbylé nevyhovovaly kritériím, které jsme předtím deklarovali. Byly v rozporu s novým územním plánem, se zásadami územního rozvoje nebo byly v záplavových území," sdělil radní pro územní plánování Petr Bořecký.

Navržené změny územního plánu umožní dřívější přípravu či samotnou výstavbu například v lokalitách Žlutý kopec, Červený kopec nebo v oblasti kolem Šmeralu od Svitavy po novou městskou třídu.

Sociální demokraté skončili v zastupitelstvech Vyškova i Znojma. Dříve vyhrávali  

Nově zvoleni: zleva starosta Jan Grois, první místostarosta Jakub Malačka, místostarosta Karel Podzimek.Zleva exstarosta Znojma Jan Grois, následující bývalý extarosta Jakub Malačka, vpravo bývalý místostarosta Karel Podzimek.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Z politické mapy Vyškova a Znojma zmizeli po podzimních volbách sociální demokraté. Ještě před čtyřmi lety přitom získali v obou městech největší podporu voličů. „Situace ve Vyškově je určitě ovlivněná celostátní politikou. ČSSD je v opozici a bohužel není vidět a slyšet. Dále je to dáno i odchodem některých osobností ve městě do jiných politických uskupeni. Důvodů je jistě více, ale tyto mi připadají zásadní,“ komentoval někdejší zastupitel Pavel Pospíšil, který za stranu usiloval o obhajobu mandátu.

Kandidátku ČSSD a Nezávislí pro město tady vedl bývalý starosta Petr Hájek. „Je smutné, že lidé zapomněli, kdo hájí jejich zájmy i v komunální politice. Pravděpodobně šlo o střet a velkou volební kampaň nového seskupení VY a zbytku koalice na radnici. To určitě ovlivnilo voliče a také se tam projevila státní politika, kde vede ANO. Věřím, že lidé prohlédnou a časem pochopí, že zájmy pracujících a středních vrstev vždy hájila ČSSD,“ sdělil Hájek.

Sociální demokraté ve Vyškově získali tentokrát přes čtyři procenta hlasů. Předcházející volby přitom k vítězství s necelými dvaadvaceti procenty jejich kandidátku vedl další bývalý starosta Karel Goldemund, i když nakonec skončili v opozici. Goldemund tentokrát uspěl s více jak šestnácti procenty právě v čele zmíněného hnutí VY.

Topolany.
Formální volby: víme, kde na Vyškovsku bylo rozhodnuto už předem a proč

Ve Znojmě zaujali před čtyřmi lety představitelé oranžové strany i nejvyšší pozice ve vedení města především v osobě Jana Groise a posléze Jakuba Malačky, později z ČSSD oba vystoupili. Stejně jako velká část dalších členů. Sociální demokraté se v letošních komunálních volbách nedostali ani mezi tamní zastupitele, získali jen málo přes čtyři a půl procenta hlasů voličů.

Dříve silná strana se totiž tentokrát kvůli úbytku členů ucházela o hlasy voličů ve Znojmě v koalici s dalšími levicově orientovanými partnery. Komunistickou stranou Čech a Moravy a Stranou Práv Občanů Zemanovci. „Domluvili jsme se na poměrném zastoupení svých zástupců na kandidátní listině a podepsali koaliční smlouvu o spolupráci,“ zdůvodnil spojenectví před volbami Marian Keremidský, druhý lídr koalice a také někdejší místostarosta Znojma.

Volby, ilustrační foto.
Formální volby: víme, kde na Znojemsku bylo rozhodnuto už předem a proč

Členové sociální demokracie opouštěli stranu po tisících už začátkem loňského roku. Členská základna na jižní Moravě se rozpadala rychlým tempem. „Hlavní příčinou je ztráta důvěry v souvislosti s vládními kroky,“ řekl tehdy Deníku Rovnost jihomoravský lídr a místopředseda ČSSD Břetislav Štefan, který je současně starostou městské části Brno-Líšeň.

Odklon celostátních politiků strany od původní filosofie a porušování pravidel vadilo i nedávnému znojemskému starostovi Jakubovi Malačkovi, který s místostarostou Janem Groisem členství ve straně ukončili tím, že nezaplatili poplatky. „Odchod ve mně dlouho zrál, vnitřně jsem si nedokázal obhájit, že strana ztratila za působení Jana Hamáčka hrdost, ohýbala páteř a porušovala dohodnutá pravidla,“ zdůvodnil Malačka.

Právě na Znojemsku pocítili sociální demokraté největší úbytek členů, víc jak šedesáti lidí. „Tam, kde přetrvala loajalita známých lokálních politiků ČSSD k jejich mateřské straně, ať už to bylo Brno, Karviná nebo Bohumín, byly výsledky této strany víceméně podobné, jako v minulých komunálních volbách,“ potvrdil silnou roli osobností politolog Lubomír Kopeček.