Podle stavbyvedoucího rekonstrukce ulice Miroslava Procházky z firmy Imos hrušním zhotovitelé dávají čas do konce měsíce. „Pokud se nestane zázrak, nejspíše ne, musí se odstranit a na podzim zasadit nové, protože nyní na jaře už je na novou výsadbu pozdě,“ uvedl Procházka.

Vítězný návrh architektonické soutěže na vodní prvky na Dominikánském náměstí. Model vodního prvku uprostřed náměstí.
Nová podoba Dominikánského náměstí: půl milionu za nic. Vítězný návrh nechtějí

Výsadbu v ulici má na starosti subdodavatelská firma Kaisler. „Stromy zatím nejsou suché. Jsou v záruce, máme tam údržbu," sdělil zástupce společnosti, jméno uvést odmítl. Na e-mailové dotazy zaslané redakcí firma nereagovala.

Podle Střechové zálivku hrušně v ulici Arne Nováka nemají. „Ve vedlejší Gorkého ulici stromy také nezalévají, zaléváme je proto sami, i novou výsadbu růži," vysvětlila majitelka obchodu v Gorkého ulici.

Otevření ZŠ Svážná v Brně po ukončení nouzového stavu.
Místo zvonění učení podle čůrání. Podívejte se, jak vypadal první den ve školách

Po uplynutí dvouleté záruční lhůty si péči o stromy převezme městská firma Veřejná zeleň města Brna. „V tuto chvíli není stromořadí v naší správě, situaci si tam ale hlídáme. Občas se stane, že některý rostlinný materiál se neujme. V tomto případě to vypadá, že nebyla možná dobrá celá várka, protože je tam šest suchých stromů," okomentovala za firmu Alexandra Koutná.

Problémy s uschnutím se týkají pouze hrušní vysazených v ulici Arne Nováka. U třešní v sousední Gorkého ulici, kterou dělníci loni také rekonstruovali, se podobné komplikace neobjevily. „Hrušně se někdy zabalí a vyrazí až později, v tomto ohledu jsou jinými stromy než třešně. Dívali jsme se na ně před měsícem a uvnitř se zdály relativně zelené, proto jim necháváme ještě tento měsíc," doplnil Procházka.

Pokračující výstavbu areálu Nová Zbrojovka v brněnských Židenicích nezastavila v uplynulých měsících ani pandemie koronaviru.
Vizualizace: Novou Zbrojovku nezastavil ani koronavirus. Staví se dál

V brněnských ulicích vysazené stromy si kvůli dlouhodobému suchu posledních letech žádají intenzivnější zálivku a speciální postupy. „Používáme vaky, které nám pomáhají v tom, že voda zbytečně neodteče jinam. Dáváme je do míst, kde se voda hůř vsakuje nebo je uhutněná půda. U vybraných stromů jsme loni dělali půdní injektáž, tedy vpich, kterým se do půdy dostane vzduch. Půdní horizont se v místě vpichu provzdušní. Dá se tam následně aplikovat hydrogel promíchaný s vodou. Hydrogel je látka, která dokáže stonásobně zvětšit svůj objem poté, co absorbuje vodu, a tu zase postupně uvolňovat," přiblížila Koutná.