Zažila dinosaury, možná přežije i jedenadvacáté století. Přes pětašedesát milionů let starý druh jehličnanu už roste jen v Národním parku Wollemi v Austrálii a po sklenících.

Masarykova univerzita se tak stala první vysokou školou u nás, která může lidem wolemii vznešenou ukázat.

„Naší rostlince jsou asi čtyři roky. Stála nás sedm tisíc korun,“ řekl Petr Bureš z ústavu botaniky a zoologie. Rostlina se v přírodě dožívá pěti set až tisíce let a dorůstá až čtyřiceti metrů.

„Potřebuje teplé klima, takže ji umístíme ve skleníku. Tam tolik místa bohužel není, musíme ji proto zastřihovat,“ informovala botanička Magdaléna Chytrá.

Wolemie vznešená patří do čeledi blahočetovitých. Její zástupci žili na Zemi už v druhohorách, tedy asi před dvěma sty miliony let. „Vědci ji považovali za vyhynulý druh. Mysleli si, že tyto stromy vyhynuly na planetě již před 65 miliony lety. Před 13 lety však pracovník Národního parku Wollemi nalezl několik desítek těchto rostlin,“ zdůraznil Bureš.

Odborníci pokládají za zázrak, že tento druh přežil až do dnešních dnů. Podle nich je to proto, že ve vlhkém kaňonu téměř nedotčeným lidmi mají k životu ideální podmínky.

Wollemie rostou na místě vzdáleném 200 kilometrů od Sydney. Podle vědců mohou z přírody rychle vymizet.

„Hrozí jim požáry nebo houbové choroby, které do kaňonu přinese na šatech člověk. Všechny wolemie jsou příbuzné, proto možná už nenajdeme jedince, který by nápor choroby nebo škůdců přežil,“ vysvětlila botanička Chytrá.

Podle vědců se na celé Zemi vyskytuje asi čtyřicet dospělých jedinců wolemie. Patří mezi nejohroženější organismy na světě. Masarykova univerzita se proto připojila kzáchrannému programu.

„Program spočívá vrozšíření wolemií do botanických zahrad po celém světě. Pokud totiž zmizí přírozená populace těchto dřevin, může být tento druh vrácen zpět zbotanických zahrad a skleníků,“ dodala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Lidé si mohou vzácnou rostlinu prohlédnout ve všední dny od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne. O víkendech pak od devíti do čtyř hodin. Společně sfilmem a informačními plakáty, na kterých je její původ, historie i současné fotky, ji najdou ve sklenících botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vBrně.