Deník Rovnost porovnal cestování z jihomoravské metropole do hlavního města mezi různými dopravci. Pokud zůstaneme na silnici, zákazník dost peněz a také pevné nervy, může po zmíněné dálnici zkusit jízdu taxíkem. Za ideálních podmínek a dodržování předepsané rychlosti se dá trasa dlouhá kolem dvou stovek kilometrů zvládnout přibližně za dvě hodiny.

Ceny taxíků začínají za jednu cestu tam kolem čtyř a půl tisíce korun pro tříčlennou posádku. „Lidi do Prahy taxíkem vozíme zhruba za čtyři a půl tisíce korun. Místo je v autě pro tři lidi s malou bagáží. Když se podíváte na nabídku ostatních taxislužeb, tak jsou i násobně vyšší. Ale je o ně zájem, jinak by přece nefungovaly,“ řekl pracovník jedné z brněnských osobních přeprav.

Jízda do Prahy autobusem vyjde cestující podstatně levněji. Ovšem také na úkor rychlosti a mnohdy také pohodlí. Společnost Regiojet nabízí jízdenky od 219 korun s tím, že obvyklá délka cestování autobusy mezi Prahou a Brnem je přibližně tři hodiny. Konkurenční Flixbus pak začíná na 199 korunách, průměrná cena jednosměrné jízdenky je 299 korun. „Z Brna do Prahy odjíždí denně šestadvacet autobusů. První autobus v 00:05 a poslední je naplánován v jízdním řádu na 23:59. Nejkratší jízda na trase Brno - Praha trvá dvě hodiny a patnáct minut,“ stojí na stránkách dopravce.

Brněnské letiště. Ilustrační foto.
Více letů a nové destinace. Lidé mají o brněnské letiště enormní zájem

Řada lidí cestuje z Brna do Prahy nejraději vlakem. Za prací tam jezdil z jihu Moravy například Jiří Holas. Za cestu mezinárodním expresem Vindobona zaplatil za jednu jízdenku Českých drah 329 korun. „Jezdil jsem v tichém oddíle. Po noční směně to bylo příjemné. Vlak sice míval zpoždění, ale jinak bylo vše v pohodě,“ popsal Holas.

V první třídě pak stojí jízda stejnou soupravou na této trase u tohoto dopravce 597 a v buissines třídě pak 697 korun. Dobu cestování uvádí dopravce aktuálně necelé tři hodiny. Na vlak nedá dopustit také další cestující z Jihomoravského kraje Michal Souček. „Když jedu do Prahy, tak jednoznačně vlakem. Určitě se dají najít i levnější varianty, ale pro mě je důležitější pohodlí a také rychlost. Autem je to kolikrát po dálnici o nervy,“ poznamenal Souček.

Na trase Praha - Brno nabízí České dráhy aktuálně tři různé linky. Jsou to expresní spoje railjet Vindobona a EuroCity Metropolitan (Hungaria), Slovenská strela a rychlíkové spoje Vysočina, které jedou přes Havlíčkův Brod a Svitava přes Českou Třebovou a Pardubice. Vázaná jízdenka ve druhé třídě pro dospělého stojí od 269 korun. „Pokud se bavíme přímo o spojení Praha - Brno - Praha, využívají cestující prioritně právě expresní linku s minimálním počtem zastávek. Spoje jezdí během dne v intervalu jedné hodiny. Zájem o cestování roste hlavně tam, kde nabízíme rychlé a moderní vlaky. Jde o trasy, kde došlo k modernizaci tratí a jezdí nové soupravy,“ sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Bezkontaktní jízdenky si Brňané oblíbili.
Cestování po jižní Moravě: levnější s mobilní aplikací, v Brně s Pípni a jeď

Mluvčí společnosti Regiojet Alexandra Janoušek Kostřicová uvedla, že až do konce června je vlaková doprava mezi Prahou a Brnem trasována přes Vysočinu z důvodu výluky. Obvyklá délka cestování na této trase je tři hodiny. Tato situace se od prvního července změní. „Mezi Prahou a Brnem dojde ke zkrácení cestovního času o šestadvacet minut na dvě hodiny třiatřicet minut. Bude totiž ukončena výluka u Brandýsa nad Orlicí a vlaky směřující z Prahy do Brna budou opět trasovány přes Českou Třebovou,“ informovala.

Mezi nejpoptávanější spoje u tohoto dopravce pak patří vlak z odjezdem v 6:09 z Brna do Prahy. „Ten využívají cestující, kteří v Praze potřebují strávit celý den, nebo být během dopoledne na obchodním jednání,“ upřesnila Kostřicová.

V minulosti fungovala mezi dvěma největšími městy v republice také přímá letecká linka, kterou provozovaly České aerolinie. „Zrušena byla v červenci 2011. Nyní se přímo mezi těmito městy nelétá,“ řekla mluvčí brněnského letiště Lucie Mareš Heřmanská.

V pátek odpoledne měli lidé možnost projít se novým tramvajovým tunelem v Žabovřeské v Brně.
Změny v jízdních řádech přehledně. Podívejte, jak od května v Brně jezdí šaliny

Kdo si che naplánovat netradiční výlet, může se z Brna do hlavního města vydat s mezipřistáním například v italském Miláně. Letenka se dá pořídit za částku lehce přes osm set korun. Nebo to vzít přes Londýn a zaplatit zhruba o tisícovku víc.

Cestování z Brna do Prahy
Autem: doba jízdy za ideálních podmínek zhruba 2 hodiny, cena jedné jízdy do 500 korun
Taxi: doba jízdy za ideálních podmínek zhruba 2 hodiny, cena jedné jízdy od 4 500 Kč (tříčlenná posádka)
Autobusem:
Flixbus, nejkratší jízda 2 hodiny 15 minut, jízdenka od 199 korun
Regiojet, přímý spoj 2 hodiny 35 minut, jízdenka od 219 korun
Vlakem:
České dráhy, bez výluk a zpoždění přibližně 2,5 hodiny, jízdenka od 269 korun
Regiojet, bez výluk a zpoždění přibližně 2,5 hodiny, jízdenka od 149 korun
Letecky:
přímá linka mezi Brnem a Prahou v současnosti nefunguje