„Ukrajinský velvyslanec dostal nabídku ubytovacího vlaku. Je nám jasné, že velvyslanectví má plno práce s činností, které s válkou bezprostředně souvisí. Podle prvotních informací jsou tomu ale naklonění," řekl mluvčí iniciativy Železnice pomáhá Vratislav Vozník.

Ve chvíli, kdy dostanou od ukrajinské ambasády pokyn, vlak se může vydat na cestu v řádu jednotek hodin. Fikáček už má s ubytovacím vlakem zkušenosti. „Po tornádu stál v Hruškách, takže pro něj bylo nejpřirozenější jít touto cestou," sdělil Vozník.

Výzvu Fikáček zveřejnil na svém facebooku. „Jsme schopní dát Ukrajině k dispozici čtyři sta až osm set míst v lůžkových a lehátkových vozech k ubytování uprchlíků z východu. Ideálně v lokalitách Čop a Mostyska,“ napsal.

Pavla Nikitina se snaží pomoci rodině na Ukrajině, kde se válčí. Mladá žena bydlí šest let v Brně.
Zvítězíme, říká Ukrajinka studující v Brně. Její rodina žije ve válečné zóně

Součástí výzvy byl i formulář. Lidé mohli pomoci organizačně nebo s tlumočením. „Obyvatelé velmi soucítí se situací na Ukrajině, postupně se přidala i Expediční klubovna. Vlak bude naplněný hygienickými potřebami nebo zdravotnickým materiálem," zmínil Vozník. Materiál stále přibývá, lidé moc potřebné věci podle něj nosit i nadále.

Nadšenci potřebují pomoc s napytlováním uhlí, aby bylo na místě čím topit. Chtějí připravit až tisíc pytlů. Dobrovolníky zvou na sobotní jednu hodinu odpoledne do depa v Maloměřicích.

V tuto chvíli je podle něj plán takový, že vlak by stál na některém z nádraží u hranic na území Ukrajiny a sloužil by jako dočasné ubytování pro uprchlíky z nejpostiženějších oblastí. „Ukrajinské straně jsme nabídli lokaci vlaku ve městě Čop. Nicméně záleží na ní, kde pro ně bude reálné vlak ponechat. Nádraží musí splňovat určité parametry. Musí tam být volná kolej, musí být možné tam natáhnout elektřinu," nastínil mluvčí.

Vozník ani nevyloučil možnost, že by vlakem na Ukrajinu cestovali lidé, kteří se tam potřebují dostat. „Zatím ale nevíme, kdy vlak bude vypravený," uvedl.