„Zadali jsme právní analýzu, která by nám měla vyjasnit mantinely podpory spojení. Jdeme krůček po krůčku. Je to více komplikovaná věc, než jsme si mysleli," přiznal brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

V druhé polovině února vyjel z Brna na letiště ve Schwetatu zkušební vlak. Cílem představitelů Brna je zajistit až šest přímých spojení mezi Brnem a vídeňským letištěm denně, první chtěli původně vypravit už v dubnu. „Válka zpomalila komunikaci. Hledáme cesty, jak bychom spojení dokázali sami podpořit s krajem. Mojí snahou to bylo spustit v červnu. Pořád je to nereálné, alespoň jedním, dvěma spoji," věří Kratochvíl.

První cesta vlakového speciálu na vídeňské letiště z brněnského Hlavního nádraží
Přímý vlak z Brna na vídeňské letiště: první jízda pod dvě hodiny, podívejte se

Ve čtvrtek o tomto tématu jednal s krajským radním pro dopravu Jiřím Crhou. Kratochvíl také připustil, že některé procesy zřejmě bude nutné schvalovat v zastupitelstvu, které bývá jednou měsíčně.

Mezinárodní letiště Brno-Tuřany
Letecká základna záchranářů vyjde na sto milionů. Vznikne v Tuřanech

O zprovoznění nové linky má snahu také rakouská strana. Brněnská primátorka Markéta Vaňková a náměstek hejtmana Lukáš Dubec v únoru podepsali společnou deklaraci.„Máme společný zájem, abychom zlepšili dopravní dostupnost na vídeňské letiště. Chceme Jihomoravanům nabízet poměrně rychlé spojení, aby mohli cestovat dál do celého světa,“ oznámila před nedávnem Vaňková. Každý rok využije vídeňské letiště skoro půl milionů cestujících, kteří přijíždí nebo odjíždí z Jihomoravského kraje.

Jihomoravané mohou cestovat vlakem na vídeňské letiště už nyní, ale jen s přesedáním na vídeňském hlavním nádraží. Na letiště ve Schwechatu jezdí nyní z Brna pravidelně autobusy společnosti RegioJet a právě Gepard Express.