Pečlivá kontrola nejspíše zachránila majetek chataři od Vranovské přehrady. Když ze své chaty odjížděl, zapomněl ji zamknout. Měl ale štěstí, za dva týdny se mu ozvali policisté, kteří areál prověřovali a muž si příbytek pro příště lépe zabezpečil. „V podzimním období kontrolujeme všechny chatové oblasti v Jihomoravském kraji s jízdní policií dá se říct denně," popsal vedoucí jízdní policie Libor Blažek. Jedna hlídka na koních v rámci tří až čtyř hodinové služby obejde patnáct až dvacet kilometrů.

Doposud řešili policisté na jižní Moravě více než 2 700 vloupání, z toho bezmála u dvou stovek šlo o chaty. „Je vhodné zvážit elektronickou ochranu objektu a nenechávat venku nářadí, nebo žebřík, díky kterému by se mohl případný lupič do chaty snáze dostat," popsala prevenci pro chataře policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Čtyřnohé kolosy využívají policisté nejen v chatových oblastech, ale také v lesoparcích, na pátracích akcích nebo například na protestech či sportovních utkáních, kde může být kůň použitý jako donucovací prostředek. „Jde o psychologický efekt. Pokud zakročujeme, děláme to třeba se šesti až osmi koňmi. Když člověk ze země to zvíře uvidí, tak většinou uteče," vysvětlil Blažek s tím, že jeden policejní kůň váží okolo šesti set kilo.

Policisté si práci se zvířaty pochvalují, „Kůň se dokáže pohybovat i v těžko přístupném terénu, dokáže ujít daleko více než pěší policista a obrovskou výhodou je rozhled, který díky němu policista má," popsal výhody jízdní policie její vedoucí. Policie podle něj díky koňům také ušetří. „Nasazení je v menším počtu a pokryjeme daleko větší oblast," řekl Blažek.

Ani jízdním policistům se ale nevyhnulo všudypřítomné zdražování. Zatímco vloni nakrmili jednoho koně za asi dva tisíce na měsíc, letos je to vyjde až za tři tisíce korun. Momentálně má jihomoravské oddělení služební hipologie patnáct koní.

Pokud nedojde k extrémní situaci, věnují se jízdní policisté pouze práci s koňmi, ať už ve službě v terénu nebo při jejich tréninku. Mezi jezdcem a zvířetem tak často dochází k budování důvěry. „Každý policista, který má koně několik let, k němu má vztah. Třeba kolega si už zažádal, že si chce vzít domů koně Matýska, který se bude na jaře vyřazovat," popsal jízdní policista Přemysl John, který sám jezdí na koni Lentinovi. Zdůraznil ale, že všichni musejí být schopni odjezdit všechny koně, aby se policisté byli schopni mezi sebou vzájemně nahrazovat například při dovolených.