Žádost o to předali ve čtvrtek náměstkovi ministerstva kultury.
„Bude to znamenat, že se Lesná dočká ochrany jako urbanistický komplex. Nejde tedy o jednotlivé domy, ale spíše celkové řešení sídliště. Lidé se tedy nemusí bát, že jim někdo v památkové zóně zakáže opravovat domy, nebo vyměňovat okna,“ upozornil předseda místního Občanského sdružení pro životní prostředí na Ježkové Martin Maleček.
Podle něj je hlavní cíl návrhu, jenž dostal ministerský náměstek František Mikeš ve čtvrtek do rukou, označit sídliště za dokončené. „Pak tu nebude možné postavit žádný z megalomanských bytových domů. Zamezí se tak ztrátě kvality bydlení spojené s nárůstem počtu obyvatel,“ věří Maleček.
Plán občanského sdružení má své zastánce i v radě města Brna. „Tento návrh v principu podporuji, je však potřeba přesně vědět co by označení za památkovou zónu znamenalo,“ uvedl například náměstek brněnského primátora pro územní rozvoj Martin Ander.
Zdůraznil, nový statut sídliště nesmí omezovat jeho obyvatele. „Život normálních lidí musí zůstat nezměněný. Jde o to uchránit urbanistické hodnoty před necitlivými zásahy stavebníků,“ řekl Ander. Dodal přitom, že v současnosti spolu s úředníky odboru plánování a územního rozvoje nyní připravuje novou územní studii Lesné, která přesně vymezí její ochranu.
Možný vznik památkové zóny podporují i památkáři. „Sídliště Lesná je urbanisticky velmi zajímavé. Navazuje na moderní světové trendy v bydlení. A to má o to větší význam, že jej postavili v době, kdy se při stavbě většiny sídlišť prosazovala takzvaná urbanistika jeřábové dráhy,“ zdůraznil výjimečnost Lesné náměstek ředitele brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.
Ke čtvrtečnímu kroku přiměl aktivisty z Lesné především případ bývalého nákupního centra Obzor. Jeho přestavbou totiž má uprostřed menších cihlových domů vyrůst osmipatrový věžák s obchody, byty a podzemními garážemi. Jenže toho se místní bojí. „Takový způsob přestavby centra Obzor přinese jen nevýhody. Stovky lidí a desítky aut budou znamenat velký ruch a hluk od ranních až do večerních hodin, zhoršení dopravy, více zplodin, zastínění bytů i zkažené výhledy,“ tvrdí třeba Radmila Chasáková. I pro to zástupci občanských iniciativ ve čtvrtek ministerskému náměstkovi předali návrh na prohlášení kulturní památkou přímo Obzoru.
Obzor chce přestavět developerská firma Imos. A jejím představitelům se plány aktivistů nelíbí. „Pokud něco takového projde, omezí nás to v našich právech. V dobré víře jsme Obzor koupili a toto by nám zmařilo investici. Podle platných zákonů pak můžeme žádat náhradu. Jsem zvědav, kdo by to zaplatil,“ upozornil obchodní ředitel společnosti Pavel Vyplašil.
Proti označení sídliště, na jehož vzniku spolupracoval, se kupodivu staví i architekt Viktor Rudiš. „Lesná se musí jako každá čtvrt vyvíjet. Podle mne není možné tento organismus zakonzervovat. Návrh navíc není ani tolik motivován ochranou památek ale spíše znemožněním nové výstavby,“ uvedl na čtvrtečním setkání architekt Rudiš s tím, že lidé nemusí mít obavy z nových myšlenek.
V celé kauze se snaží starosta městské části Brno-sever pod níž Lesná spadá, Leo Venclík zůstat neutrální. „Je potřeba, aby si lidé uvědomili všechny výhody, ale i nevýhody, které vyhlášení památkové zóny přinese. Diskuze musí být co nejširší, chci o věci referendum,“ prohlásil Venclík.
Konečné slovo v případu Lesné bude mít nakonec ministerstvo kultury. A jeho první náměstek je plánům Lesňanů nakloněný. „Budeme postupovat podle správního řádu a památkového zákona. Vše posoudí odborníci. Podle mne osobně by Lesná v současné podobě ze světa zmizet neměla,“ řekl náměstek František Mikeš.