Vyjet na Myslivnu, nasadit lyže a užít si jízdu po upravené sjezdovce až do Pisárek. Takové využití kopce svažujícího se do údolí Svratky prosadil magistrát do jedné z variant nového územního plánu města. Sjezdovka však přetíná ekologicky cenné oblasti, kvůli kterým její stavba podle odborníků nepřipadá v úvahu.

Žlutý pás značící sjezdovku se objevil ve druhé ze tří variant konceptu územního plánu. „Sjezdovka původně nebyla součástí zadání. Úředníci odboru územního plánování a rozvoje přišli s tímto požadavkem až při zpracovávání tohoto dokumentu,“ řekl autor konceptu územního plánu Jaroslav Dokoupil ze společnosti ArchDesign.

Architekti, kteří pod vedením Dokoupila plán zpracovávali, se proti požadavkům úředníků okamžitě ohradili. „Sjezdovku jsme totiž měli nakreslit v místech, kde je regionální biocentrum a evropsky chráněná lokalita Natura 2000, což je nezákonné,“ vysvětlil Dokoupil.

Město však nakonec prosadilo svoji a zakreslení sjezdovky do plánu bez ohledu na chráněné území přikázalo. Nápad nesmetl ze stolu ani tehdejší náměstek brněnského primátora Martin Ander ze Strany zelených, který měl v minulém volebním období územní plánování na starosti. „Úředníci trvali na tom, že o sjezdovce rozhodli už někdy kolem roku 2000 tehdejší zastupitelé a na základě jejich prastarého rozhodnutí je ji potřeba zakreslit alespoň do některé z variant plánu,“ vysvětlil své tehdejší rozhodnutí Ander.

Podle původního usnesení města měla být sjezdovka součástí takzvaného Rekreačního areálu Svratecké údolí, který chce město postupně vytvořit. „Tím, že se sjezdovka do plánu zakreslila, se nic nezákonného či špatného nestalo. Město jen získá jasné stanovisko k tomu, že její stavba není možná,“ tvrdí Ander.

Jakékoliv plány, které se dotýkají území Natura 2000, totiž podléhají schválení krajského úřadu. Ten sice nechce předjímat, zda sjezdovku vedoucí chráněným územím povolí, či nikoliv. Odborníci jí však šanci nedávají.

Lokalita kolem Myslivny je totiž chráněná kvůli výskytu ohroženého brouka roháče obecného, který žije především v dutinách starých stromů. „Kácení stromů, které by kvůli sjezdovce bylo zřejmě nutné, by mohlo výskyt roháče ohrozit,“ vysvětlil Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny, která drží nad lokalitami Natura 2000 odborný dohled.

Kromě sjezdovky z Myslivny, která zůstane kvůli chráněnému území zřejmě jen na papíře, plánuje město postavit ještě jednu sjezdovku. Ta se má stát součástí rekreačního areálu na Vinohradech pod kopcem Hády a postavit ji má soukromý investor. „Stále ještě nejsou u konce debaty o tom, jak má rekreační areál vlastně vypadat. Ale stavba sjezdovky a plaveckého areálu je naše velká priorita,“ uvedl starosta Vinohrad Jiří Čejka.

Sjezdovka na Vinohradech by mohla Brno vynahradit svah ve Wilsonově lese, kde lidé lyžovali od sedmdesátých let. Po roce 1989 však začala sjezdovka chátrat a před třemi lety rozhodlo město o jejím zalesnění.

Sjezdovky v Brně

Wilsonův les

– sjezdovka sloužila lidem od roku 1975 do začátku 90. let
– v roce 2008 rozhodlo město o jejím zalesnění
Vinohrady
– o vzniku sjezdovky na kopci pod lomem Hády se mluví od roku 2004
– nyní se řeší podoba sjezdovky, má ji zaplatit soukromý investor