Sanatorium pro desítky lidí po úrazech, amputacích nebo i traumatech páteře vznikne pravděpodobně do pěti let na jihu Moravy. Akcionáři společnosti Thermal Pasohlávky, tedy Jihomoravský kraj a zatím i obec Pasohlávky, už získali platné územní rozhodnutí pro stavbu Odborného léčebného ústavu. Chtějí, aby se dělníci pustili do práce příští rok na podzim.

Rehabilitační centrum poslouží stabilizovaným pacientům, kteří se do něj přesunou přímo z nemocnice. „Pooperační péči ústav výrazně zkvalitní. V kraji zatím nic podobného není. Člověk po zákroku jede domů a pak čeká, zda dostane lázně, jestli vůbec. Nejblíže regionu je sanatorium v Jevíčku v Pardubickém kraji, ale to je beznadějně plné,“ poznamenal člen představenstva Thermal Pasohlávky Jiří Oliva.

Ilustrační foto.
Při srážce se zranil muž, příčinu střetu motorky s autem policisté vyšetřují

Ústav naváže na operace zejména v brněnských nemocnicích. „Propojit akutní pooperační péči s následnou rehabilitací a navazujícím odpočinkem v lázních je dobrá myšlenka,“ zmínil ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal.

Dlouholeté problémy s kolenním kloubem má třeba Brňan Martin Merkl. „Zkoušel jsem magnety i cvičení a poté si sám platil laser, pijavice a individuálního terapeuta. Stálo mě to zhruba dvacet tisíc korun. Předpokládám, že tím moje starosti nekončí. Pokud půjdu na operaci, rád bych se zotavoval v Pasohlávkách. Prostředí je moc hezké,“ sdělil.

Odborný léčebný ústav v Pasohlávkách

termín zahájení: druhá polovině roku 2020

počet lůžek: v první fázi 120, později 160

úkoly zařízení: léčebně rehabilitační, ošetřovatelská, psychologická, sociální a lékařská péče hlavně po úrazech a operacích pohybového aparátu, amputacích či poranění periferních nervů, po traumatech páteře, míchy nebo mozku

předpokládaná cena: 300 až 350 milionů

pokrytí nákladů: z prodeje pozemků firmě RiseSun, která vedle ústavu postaví lázeňský resort

Dosavadní třetinový akcionář společnosti, obec Pasohlávky, se na výstavbě zařízení podílet nebude. Společnost opustí. „Založili jsme ji s účelem rozvinout lázeňskou a rekreační zónu, protože je na našem území voda s léčebnými účely. Tento úkol považujeme tím, že jsme našli čínského investora na výstavbu lázní, za splněný. Zajišťování zdravotnických služeb má být plně na kraji,“ vysvětlila starostka Pasohlávek Martina Dominová. Doplnila nicméně, že výstavbu zařízení považuje za přínos.

Léčebný ústav za zhruba 350 milionů korun zaplatí krajská společnost z prodeje pozemků čínské firmě RiseSun. Ta je koupila letos v lednu za 380 milionů a zavázala se k tomu, že do sedmi let u novomlýnských nádrží vznikne lázeňský resort. „V současnosti vedení čínské firmy vybírá architekta a připravuje podklady pro územní řízení. Žádnou smlouvu o spolupráci mezi lázněmi a sanatoriem s nimi nemáme, ale předpokládám, že to bude vše propojené jako jeden komplex,“ dodal Oliva.

Resort budoupodle ředitelky jihomoravské Centrály cestovního ruchu Pavly Pelánové navštěvovat i cizinci. „Lázeňství je velmi žádané mezi cizinci. Kraj toho doposud nemůže nabídnout tolik, jako například Karlovy Vary, ale tohle by to mohlo změnit,“ uvedla.