Místo neutěšeného prostředí park s jezírkem a promenáda. Takové proměny svého okolí se dočkají lidé z komárovského sídliště v městské části Brno-jih. Brněnští radní na předvčerejším jednání schválili postupné úpravy přilehlých oblastí řeky Ponávky. Kromě vybudování nové oddechové zóny v Komárově změny čekají také část ulice Špitálka u vstupu do areálu tepláren v městské části Brno-střed.

Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera se stavět začne nejdříve v roce 2012. Na Špitálce u tepláren vznikne veřejný prostor na pravém břehu Ponávky. V plánu jsou schody k vodě a také více zeleně. „Teď říčka teče v betonovém korytě s vysokými stěnami a lidé k ní přístup nemají,“ řekl Ander.

Jezírko v parku

Uvedl, že v posledních letech se kvalita vody v Ponávce výrazně zlepšila. „Cílem uvedeného záměru je začlenit řeku do života města. V budoucnu kolem celého jejího toku chceme vytvořit přírodní promenádu s kavárnami a obchůdky, kde budou lidé rádi trávit čas,“ tvrdí Ander.

Schválené dílčí úpravy v Komárově a na Špitálce představují první krok k uskutečnění tohoto záměru. „Jeho naplnění bude samozřejmě trvat několik desítek let a stát nemalé úsilí,“ dodal náměstek.
Komárovské jezírko bude obklopeno parkem se stromy, cestičkami a cyklostezkou. „Pokud bude projekt úspěšně pokračovat, vznikne kolem celé Ponávky cyklostezka. Cílem je jednotlivé obnovené oblasti propojit,“ potvrdila manažerka projektu Hana Bernardová.

Někdy cyklostezka nepovede přímo kolem řeky, ale například bočními uličkami. „V oblasti je totiž několik průmyslových areálů. Jejich provoz s našimi plány nejde skloubit, proto občas musíme stezku od řeky odklonit,“ vysvětlila Bernardová.

Zvelebení zanedbaných míst obyvatelé čtvrtí vítají. „Bydlím poblíž Špitálky a je to tam vážně strašné. Budu moc ráda, když tam vznikne něco hezkého, kam můžu zajít s dětmi. Teď si vůbec nemají kde hrát,“ řekla třeba Marie Žižková. Postěžovala si, že zatím se v okolí potuluje spousta bezdomovců a ona se večer téměř bojí vycházet ven.

Část zaplatí unie

Komárovské jezírko velmi oceňuje starosta Brna­jih Josef Haluza. „Jezírko v zimě zamrzne a děti budou mít kde bruslit, jako za starých časů. Splní se mi tak dlouholetý sen,“ řekl starosta.
Podle hrubého odhadu budou obě revitalizované oblasti dohromady stát asi dvacet milionů korun. Částka ale nemusí být konečná. „Samozřejmě záleží hlavně na tom, jak rychle se peníze v městském rozpočtu najdou. Doufáme, že první dvě etapy dokončíme asi do dvou let od začátku stavebních prací,“ sdělila Bernardová.

Plán oživení Ponávky vznikl jako součást mezinárodního projektu Reuris. Zapojilo se do něj šest měst z České republiky, Německa a Polska. Brno jako hlavní investor bude pro zaplacení plánovaných úprav usilovat o peníze z evropských fondů. Na úpravy říčky si nechalo vypracovat studii, na kterou Evropská unie zatím přispěla šesti miliony korun.

MARIE MÁLKOVÁ
KATEŘINA SMOLOVÁ