Obsahem první části je listinný archiv Kundery. Zahrnuje například korespondenci s nakladateli nebo desítky literárních cen, které autor získal za svoji tvorbu. „Součástí je i bohatá sbírka fotografií a další skvosty, jejichž pouhé roztřídění a zpracování si vyžádá alespoň rok práce. Poté vše zdigitalizujeme a zpřístupníme badatelům i čtenářům," zmínil mluvčí knihovny Radoslav Pospíchal

Zvláštní část převáženého souboru tvoří rozhlasové a televizní pořady Věry Kunderové. Do této kolekce patří i její osobní takzvaný deník, což jsou vzpomínky, které v hlasové podobě pořídil Kundera poté, co se jeho manželka vrátila na začátku sedmdesátých let z návštěvy domova, která se už odehrála pod dohledem tajné policie.

Historické centrum Brna zatěžují těžkotonážní vozy, které svou váhou ničí dlažbu.
Zpřísnění vjezdu na náměstí Svobody v Brně: auta jen dopoledne, taxi úplný zákaz

Převoz druhé části, tedy knihovny Kundery je naplánovaný na září letošního roku. „Celý komplet se stane součástí nově zbudované Knihovny Milana Kundery, kterou v prostorách Moravské zemské knihovny navrhl architekt Martin Hrdina a která by měla být lidem otevřená na konci tohoto roku," nastínil Pospíchal.

BARBORA VOZKOVÁ