Impuls k jejich zrušení dal přímo jejich provozovatel, společnost O2 Czech Republic. Provoz automatů se jim už nevyplatí. Telefonní sluchátka tak nahradí nabíjecí stanice s USB porty. „Připojit se k nim tedy mohou nejen mobilní telefony, ale také jiná zařízení. Třeba i notebooky. Kromě dobíjení se u nich lidé připojí taky k veřejné wi-fi síti," upřesnil náměstek brněnského primátora pro investice Richard Mrázek.

Na dotazy Rovnosti, jak často lidé telefonní automaty využívali, společnost O2 Czech Republic ovšem nereagovala.

Nabíjecí stanice v budoucnu lidé najdou na pěti místech. Dvě na náměstí Svobody, dvě v Joštově ulici a poslední na Zelném trhu. Jedna ze stanic na brněnském centrálním náměstí navíc poslouží jako takzvané interaktivní informační centrum. „Jeho součástí bude dotyková obrazovka, která díky svému technickému řešení bude v provozu po celý rok. Smyslem jejího fungování bude poskytovat základní informační servis," vysvětlila vedoucí Městské destinační agentury turistického informačního centra Petra Kovářová. Turistické centrum bude mít provoz obrazovky na starosti.

Lidé vyměnili pouliční telefonní přístroje za mobilní telefony. I proto telefonní budky a automaty postupně mizí z ulic. Brzy se to bude týkat i pěti telefonních automatů v historickém centru Brna.

Jak přesně budou stojany fungovat, se ale teprve řeší. „V současnosti řešíme technickou přípravu celého projektu. Hotová bude pravděpodobně do konce roku. Jako první s největší pravděpodobností postavíme informační panel před obchodním domem Rozkvět na náměstí Svobody, pro který je nutné zajistit přívod trvalého napětí. To by mělo být na jaře příštího roku," upřesnila Jiřina Veselá za Technické sítě Brno, které budou stojany provozovat.

Podobná nabíjecí zařízení a veřejně dostupná wi-fi síť už fungují poblíž brněnské hvězdárny. Ty při procházce využil třeba Brňan Roman Hájek. „Je to ideální způsob, jak si dobít mobil, když je člověk daleko od domova. V případě, že bych si ho chtěl dobít celý, ocenil bych, aby byla někde v okolí lavička. Stejně jako je to zařízené na hvězdárně," navrhl vylepšení Brňan.

Pokud se nabíjecí stanice osvědčí, je podle Mrázka možné, že se rozšíří i na jiná místa ve městě. „Zásadní podmínkou ale je, aby k tomu dané místo bylo technicky uzpůsobené. To u telefonních automatů není problém," doplnil.