Místo komplikovaného hledání volného stání za modrými čarami jednoduše vjezd do parkovacího domu a odstavení auta v něm. Možnost využití budovy speciálně pro parkování získají řidiči v brněnské ulici Skořepka blízko historického centra města.

Aktuálně projekt posuzují úředníci stavebního úřadu Brna-středu ve společném územním a stavebním řízení. Představitelé města připravují parkovací domy i v dalších lokalitách, třeba v Šumavské, Purkyňově ulici či u univerzitního kampusu v Bohunicích.

V současné době nabízí parkovací plocha mezi Skořepkou, Vlhkou a Křenovou ulicí asi sedmdesátku stání. V pětipatrovém domě odstaví řidiči auto na 228 místech. Kdy začne vznikat a jak bude fungovat, zatím není jasné.

„Pokud celou stavbu zaplatí městská firma Brněnské komunikace, byl by objekt ve stejném režimu jako například Domini Park, tedy klasický parkovací dům. Společnost ale žádá o dotaci na výstavbu. Když ji schválí a poskytnou peníze, pak bude fungovat jako Park and Ride, stejně jako River Park,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Dělníci mají dům na Skořepce stavět zhruba rok a půl. Náklady se pohybují okolo sto osmdesáti milionů korun. Jeho vybudování vítají představitelé Brna-středu, na jehož území se lokalita nachází. „Jeho výstavba je určitě na místě a v pořádku. Důležité ale bude umožnit v domě dlouhodobý pronájem parkovacích míst pro rezidenty, aby nefungoval pouze v režimu Park and Ride,“ okomentoval radní městské části pro dopravu Jan Mandát.

Parkovací dům Skořepka

Vyroste na současné parkovací ploše mezi ulicemi Skořepka, Vlhká a Křenová blízko historického centra Brna.

V 5 patrech nabídne 228 stání, což je oproti současnému stavu navýšení o 158 míst.

Náklady na výstavbu se pohybují okolo 180 milionů korun.

Práce mají trvat zhruba rok a půl.

Režim parkování ani začátek stavby není v současnosti známý.

Zástupci města předpokládají mít společné povolení v listopadu.

Využití parkovacího domu River Park (tohle bych dal mezi 2 poslední odstavce)

červen: 1077 aut, 920 platících
červenec: 1239 aut, 984 platících
srpen: 1440 aut, 1143 platících
září: 2515 aut, 2202 platících
Zdroj: Magistrát města Brna

K výstavbě budov pro auta v Brně se přiklání například Michaela Beranová, která každý den do práce ve městě dojíždí autem z Brněnska. „V ulicích kolikrát nejde zaparkovat, jak jsou plné. Každé stání je potřeba, v takovém objektu jich aspoň vznikne víc,“ řekla mladá žena.

Další domy pro odstavení aut mají řidiči využít například v Purkyňově, Šumavské, Jemelkově ulici, u bohunického univerzitního kampusu nebo u královopolského nádraží. Z nich je nejblíž výstavbě budova v Šumavské. Nabídnout má okolo čtyř set stání. „Do konce roku chceme získat stavební povolení. Začít plánujeme na jaře,“ informoval městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Už čtyři měsíce parkují šoféři v novém domě River Park pro sto deset aut v Polní ulici nedaleko haly Rondo. Počet odstavených vozů postupně narůstá. Minulý měsíc jich bylo přes dva a půl tisíce. „V lokalitě byl dlouhodobý nedostatek parkovacích míst. I kvůli sousednímu úřadu práce a dalším institucím je hodně využívaný,“ zhodnotil Kratochvíl.

Na radnici Brna-středu se podle Mandáta obrátili místní bydlící v okolí River Parku. Dotazovali se na možnost dlouhodobého pronájmu stání pro rezidenty. „Pracovníci Brněnských komunikací nám vysvětlili, že to nejde kvůli dotaci po určitou dobu, kdy se nesmí měnit účel jeho využití," poznamenal Mandát.