Pokud Bacchus neslyší dlouho své jméno, hned se ozývá. Rýpne si i na adresu domu, u kterého se svým kočárem zastavil. „Ani okna nemají umyté," poznamenává s jízlivostí.

Všichni ovšem nejednají podle jeho pokynů. „Kdo jste a co tady chcete," ptá se první stárek Jakub Vykoukal.

Oba na sebe chvilku pokřikují, ale nakonec se dokáží domluvit a v průvodu vyráží krojovaní i maškary pospolu. „Ale co je horší, že mně došel chlast," smutní krátce po smíru Bacchus a lační po slivovici. Jakmile dostane novou láhev, na první pohled vypadá spokojeně. Ani hlady neumře. Okolo krku má totiž řetízek z buřtů, až vypadá skoro jako buřtový král.

První stárek Vykoukal pak rázně velí, kde má kdo v průvodu své místo. „Nejprve půjdou krojovaní, pak maškary," hlásí první stárek. Jeho vysvětlení některé přítomné znejistí. „A my jsme krojovaní, nebo maškary," nadhodí v žertu žena v hanáckém kroji.

Práce na akci odbočka Rajhrad ze srpna minulého roku.
Nová odbočka u Rajhradu umožňuje předjíždění vlaků. Vyrostl i nový nadjezd

Součástí průvodu je i viník všeho zla v železech, navíc hlídaný strážci, aby se snad nepokusil o útěk. „Kdo může za covid? Kdo může za válku na Ukrajině," ptá se Bacchus. A dostává se mu hromadné a bouřlivé odpovědi. „Medvěd," volají takřka všichni přítomní.

Zhruba ve tři čtvrtě na dvě odpoledne vyráží krojovaní v čele průvodu za zvuku dechové hudby směrem na náměstí Karla IV., kde má pokračovat od tří hodin odpoledne další program.

Po cestě Bacchus dělá různé zázraky. „Já jsem vypil metyl, co teď," bojí se hlavní postava průvodu. První stárek mu radí, aby udělal přeměnu na svařák. „Minimálně nám krojovaným a ostatním lidem to pomůže," má jasno Vykoukal.

Během průvodu spolehlivě funguje napájecí skupina. Krojovaní, ani přihlížející se tak rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek nápojů. „Svařák nebo višňák? Obojí zahřeje," vyhlašuje muž, který má spolu s kolegou na starosti termosky s hřejivým nápojem.

Skleníky botanické zahrady Mendelovy univerzity v Brně jsou vyšperkované kvetoucími orchidejemi.
Pestrobarevné orchideje už v botanické zahradě vítají jaro. Potěšte se květy

Této možnosti využívají lidé především při zastávkách vyplněných tancem a zpěvem krojované chasy. „Zpívat celkem umíte," oceňuje Bacchus. Ne všechny zázraky se mu však v sobotu odpoledne vydaří. Původně přívětivé počasí se totiž během pár minut výrazně změní a na Líšeň se snáší vydatný déšť.

Ani nepřízeň počasí však lidé neodchází a po příchodu na náměstí Karla IV. vidí další část programu. Ke střílení medvěda. „Je to taková alegorie. Za všechno zlo na světě může medvěd," vysvětluje Aleš Kučera.

Zábava pokračuje v tamním Dělnickém domě, před půlnocí vyvrcholí tradičním pochováváním basy.