Spojení dobrého jídla a charitativní akce má v Soul Bistru už šestiletou tradici. Nápad přitom vznikl jen jako společný oběd pro kamarády. „Hned první rok se však proměnil v to, že lidé přijdou, dají si česnečku a čočku, a poté zaplatí tolik, kolik sami uznají za vhodné. Průměrně vybereme pětatřicet tisíc korun, které věnujeme pro onkologicky nemocné děti, stacionáře nebo třeba domovy důchodců,“ popisuje myšlenku organizátor akce a majitel podniku Tomáš Horváth.

Brněnský sochař Miloš Vlček.
Zemřel brněnský sochař Miloš Vlček. Bylo mu osmdesát let

Hosty obsluhuje patnáct dobrovolníků. Někteří z nich vypadají sebevědomě a nosit několik talířů na jednou jim nedělá problém. „Cítím se dobře, protože jsem ve společnosti kamarádů a dělám něco dobrého pro ostatní,“ usmívá se třeba Marek Roháček.

Potřetí si na čočce pochutnává i Kateřina Klepková. „Chci podpořit kamarády, ráda pomůžu a navíc si dám dobrý oběd,“ vyjmenovává klady novoroční události Brňanka.

Podle Horvátha lidé průměrně přispívají okolo 150 korun. Někteří však dají i tisícovku. Letos vybrali téměř pětašedesát tisíc korun. „Předčilo to naše očekávání,“ přiznává majitel podniku.