Brzy už takový povzdech nebude možný. Šlapanice totiž plánují osadit dřevinami plochu větší než jeden hektar.

Hlasů, které po alespoň malém lesíku volaly, nebylo málo. „Nežiju tu sice dlouho, ale co mi tu chybí, je možnost projít se mezi stromy,“ postěžovala si Jana Matulová ze Šlapanic. Od podzimu ale bude všechno jinak.

„V lokalitě zvané Návrší, která leží za Velkým hájkem u Bedřichovic plánujeme vegetační úpravy. Pozemek zatravníme a vysadíme dřeviny. Celková plocha je téměř čtrnáct tisíc metrů čtverečních,“ uvedla Magdalena Černa z městského úřadu ve Šlapanicích.

Plocha Návrší totiž patří právě městu. A to se rozhodlo ho proměnit na les. Podle územního plánu je území součástí krajinné zeleně všeobecné a proměna na háječek byla jednou z možností, jak s Návrším naložit.

„V současné době je součástí zemědělsky obhospodařované orné půdy. Po žních bychom měli neprodleně zasít trávu a potom podle počasí na podzim vysadit dřeviny,“ vypočetla Černá záměry města.

Na místo městský úřad počítá s kostřavou a původními druhy dřevin. Stín tedy budou v hájku vrhat duby, jilmy, mahalebky, břeky, oskeruše, kaliny i dříny. O prostor se budou dělit s třešněmi i hrušněmi.

Náklady na změnu vzhledu chráněného území přírodní památky, kterou Návrší ležící v místě evropsky významné lokality Šlapanického slepence je, zaplatí Šlapanice spolu s pomocí dotace z Programu péče o krajinu, který spadá pod ministerstvo životního prostředí.