Současného partnera Dua přivezli chovatelé tygřici předloni ze zoo v maďarském Veszprému. „Ukázalo se však, že je příliš mladý a nezkušený,“ konstatoval ředitel zoo Martin Hovorka.
Úspěch páření u sumaterských tygrů totiž záleží na tom, zda samec na tygřici správně zapůsobí. „Tygří samice se totiž vyznačují takzvanou provokovanou ovulací. Schopné oplodnění jsou tedy jen tehdy, když v nich samec vyvolá patřičné hormonální změny,“ vysvětlil provozní zoolog brněnské zoo Jiří Vítek.
Díky hormonálním změnám je pak tygřice přístupnější a přístupná páření. „Tento stav ale trvá omezenou dobu a samec musí takzvaně vědět, jak na to. Pokud dané období nedokáže využít, začne být tygřice třeba i agresivní,“ upozornil Vítek.
Chovatelé se proto samici chystají přivést zkušenějšího samce, se kterým by se jí páření mohlo podařit. „Získat bychom ho mohli z Francie či Velké Británie,“ upřesnil Hovorka.
Tygřici se zatím páření nedařilo ani s předchozími partnery, přestože je v dobré kondici a nic jí podle zoologů nebrání, aby se stala matkou. Pářit se s ní chtěl před léty tygr Dick. Satu mu ale zpřelámala pažní kost a samec v důsledku toho následně uhynul. Dickův bratr Kampar se zase nechtěl pářit se Satu a neuspěl ani předchůdce jejího nynějšího partnera Dustin. (taz, čtk)