Vodárny zdražení vysvětlují náklady na infrastrukturu. „Díky prostředkům do oprav, údržby a obnovy pak klesá počet havárií,“ uvedla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Cena za služby spojené s výrobou a dodávku pitné vody včetně služeb spojených s následným odkanalizováním a vyčištěním vyprodukované vody odpadní tak bude činit příští rok v Brně zhruba devět haléřů za jeden litr.

Podle Hermanové ceny vodného a stočného v Brně nadále zůstanou pod celorepublikovým průměrem. „V roce 2020 byla průměrná cena v České republice 90 korun za kubík, v Brně 80,63 koruny,“ srovnala mluvčí.

Ekonom Lukáš Kovanda odhaduje, že v průměru cena vody v roce 2021 poroste až o pět procent. „Domácnosti i firmy kvůli vládním protipandemickým opatřením letos spotřebovávají méně vody, než je běžné. Provozovatelům vodovodů a kanalizací se tak snižují příjmy. Přitom je musí nadále provozovat a vzhledem k jejich poměrně vysokému stáří do nich investovat,“ zmínil ekonom.

Za velký skok považuje zdražování vody například Roman Příborský z Ladné na Břeclavsku. „V této těžké době mohou znamenat takové náklady navíc pro některé rodiny problém,“ myslí si mladý muž.

Nejdražší je Břeclav

Ceny pitné vody se na jihu Moravy pro příští rok navýší. Někde i o pět korun za kubík. Infografika.Zdroj: Deník / Tomáš MarekNejvíce z okresních měst příští rok zaplatí za vodu v Břeclavi. Cena za kubík vody tam bude skoro 105 korun. V Blansku a Znojmě zatím nový ceník nezveřejnili. „Zdražení není náš výmysl. Vodné a stočné je cena regulovaná ministerstvem financí, a pokud bychom ji nedodržovali, dostaneme pokutu. Pohybujeme se ale na spodní hranici povoleného rozmezí ministerstvem financí,“ řekl ředitel Vodovodů a kanalizací Břeclav Jiří Koliba.

Letos navíc museli neplánovaně opravit stoletou kanalizaci v centru Břeclavi. „Jednalo se o nápravu havárie, byl to neplánovaný výdaj za více než třicet milionů korun, a to se ve vodném a stočném musí projevit,“ sdělil Koliba.

Ve Vyškově lidé příští rok zaplatí za vodné a stočné dohromady přes šestadevadesát korun. „Odběratel vody s průměrnou spotřebou dvaatřicet kubíků za rok zaplatí příští rok asi o 140 korun za rok více," přiblížil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.