Fejsaka přišly podpořit desítky lidí, kteří reagovali na výzvu o pomoc na církevním webu. Nakonec po několika hodinách obě strany dospěli k dohodě. Chrám znovu uzamkli a klíč uschovali u tajemníka Petra Štiky z Úřadu městské části Brno-střed. „Obrátili se na nás a my jim vyhověli. Sepsali jsme krátký dokument popisující skutečnosti a já pak osobně převzal klíč a uložil ho na radnici do trezoru,“ sdělil Štika. Co se bude dít dál rozhodnou představení na posvátném synodu za dva týdny.

Celý proces změny duchovního správce je podle Fejsaka protiústavní. „Musí být resektovaná církevní ústava, která jasně říká, že změna správce musí být po dohodě s církevní obcí. Bohužel naše ústava nebyla respektována. Nikoho se neptali,“ dodal.

Velký Špalíček v Brně. Ilustrační foto.
Kontroverzní Velký Špalíček v Brně stojí už 20 let: při otevření létala rajčata

Kněze doplnil brněnský tajemník farní rady Michal Dvořáček. „Vikární biskup se ustanovil sám duchovním správcem a podle ústavy pravoslavné církve se tak musí dít se souhlasem v souladu s církevní obcí, což se nestalo. Proběhlo to bez našeho vědomí a my jsme pak byli jen informováni až to proběhlo na ministerstvu kultury a od té doby se snažíme bránit," vysvětlil situaci. V úterý měl biskup Izaiáš přijet převzít farní dům církevní obce, ale podle Fejsaky nikdo nepřišel.

Otec Jozef Fejsak se na protest převzetí chrámu zamknul uvnitř. Foto: Deník/Jana Tomalová.
Zabarikádovaný kněz v brněnském kostele: věřící proti biskupovi, policie v akci

Na místo přijela sanitka, zámečník a chrám hlídala police. „Přijeli jsme na místo po oznámení loupeže v kostele. Zjistili jsme, že se jedná pravděpodobně o občanskoprávní spor. Působili jsme jako mediátoři sporu," sdělil mluvčí policistů Bohumil Malášek.

Důvod, proč protestoval vylíčil také věřící András Rontó, který také přišel vyjádřit svůj nesouhlas. „Teď v sobotu se odehrálo mimořádně shromáždění církevní obce, kde bylo rozhodnuto neakceptovat proběhlou změnu duchovního správce, která zcela protiústavně nebyla dohodnutá s církevní obcí," vysvětlil Rovnosti.

KAROLÍNA STÁRKOVÁ