Čím dřív se do obchodu lidé vydají, tím víc nervů ušetří. „Teď k nám chodí hlavně rodiče mladších žáků a prvňáků, kteří už mají seznamy výbavy do školy. V září přijdou navíc středoškoláci a vysokoškoláci,“ upozornila vedoucí papírnictví v Josefské ulici Miroslava Fillová.

Rodiče už od začátku srpna využívají slevové akce a bonusy, které jim obchodníci nabízejí „Poskytujeme výrazné slevy a kromě toho od nás děti při nákupu školní pomůcky dostanou u pokladny nějaký dárek,“ uvedla Karla Mráčková z Papeterie KUP ve Vaňkovce. Zákazníci také využívají akčních nabídek hypermarketů. O levnější nákup jim ale nejde, často nakoupí raději dražší věci. „Hitem letošního roku jsou licencované výrobky. To znamená, že rodiče na přání svých potomků raději koupí drahý sešit s obrázkem známých filmových hrdinů nebo s motivem seriálů, než obyčejný levný sešit,“ uvedl mluvčí sítě hypermarketů Globus Boris Malý.

Ani hospodářská recese příliš neovlivnila celkové výdaje rodičů za školní potřeby. Někteří lidé nakoupí školní pomůcky za tisíce korun, i když to lze mnohem levněji. „Zákazníci kupují pořád stejně a na cenu moc nehledí. Soustředí se hlavně na značkové zboží,“ zmínila Mráčková.

Jana Komárková, jejíž dcera jde v září poprvé do školy, si nakupování užívá. „Sleduji spíš to, jak školní pomůcky vypadají. Kupuji své dceři třeba sešity s princeznami,” potvrdila Brňanka.

#nahled|https://g.denik.cz/50/c3/skolni_pomucky_infografika_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/c3/skolni_pomucky_infografika.jpg|Ceny běžných školních pomůcek v brněnských obchodech.#

V brněnském papírnictví Komárková nakupovala podle dlouhého seznamu zhruba o čtyřiceti položkách, který ji škola poslala na začátku prázdnin. Výbava pro začínajícího žáčka přijde rodiče nejdráž. Brněnské školy proto ze zákona připravují pro prvňáčky balíčky v hodnotě dvouset korun. Jejich obsah se různí. „Někdo nakoupí pastelky, jiný sešity, to je na každé škole jinak. My dáváme obvykle písanky a nějaké pastelky,“ uvedl dříve ředitel Základní školy Slovanské náměstí Jan Bartoš. Jinde nechávají výběr na učitelích. „Záleží jen na nich, co pro děti vyberou. Obvykle jsou to pastelky, plastelína, tužka, protože v první třídě děti perem nepíší,“ objasnil ředitel Základní školy Antonínská Leopold Trněný.

Změnu v chování zákazníků zaznamenali téměř všichni oslovení prodejci. „Rodiče stále více dbají na zdravotní i ekologickou nezávadnost pomůcek. Nakupují sešity z recyklovaného papíru, propisku vyrobenou z PET lahví, speciálně tvarovaná pera nebo batohy z odlehčených materiálů,“ vylíčila mluvčí obchodních domů Tesco Jana Háková. Právě posledně zmiňované brašny jsou pro prvňáky nejdůležitější. „To, jakou brašnu bude dítě nosit, je velmi důležité pro jeho další růst a vývoj. Prvňáčci by měli mít lehký batoh s pevnou konstrukcí. Nárameníky by měly být dostatečně široké. Občas rodiče koupí zbytečně velkou brašnu, což taky není dobré,“ upozornila dětská lékařka Karla Kozlovská.

JANA BENIČÁKOVÁ a ANETA ŠEDÁ