Přestože WC zpočátku většina Brňanů považovala za atrakci, loni je využilo víc než dva tisíce lidí. „V místě, kde stojí, je slepá kolej dopravního podniku. Také tam zastavují autobusy z turisty. Ti pak často hned zamíří na záchod," popsal autor návrhu Tomáš Rusín z architektonické kanceláře Raw.

O záchody se starají zaměstnanci Veřejné zeleně města Brna. Samy toalety jim ale spoustu práce ušetří. „Jejich provoz je automatizovaný. Po každém použití záchodové mísy se prkénko zasune, vydezinfikuje a osuší, po každém pátém použití toalet se automaticky umyje podlaha. Doplnění mýdla, toaletního papíru a dezinfekčních přípravků ale mají na starost naši zaměstnanci," vysvětlil Tomáš Hájek z veřejné zeleně.

Zaměstnanci městské firmy kontrolují toalety třikrát denně. Jen výjimečně musí údržbáři odstraňovat graffiti či plakáty z vnější strany budovy. „Podařilo se nám vytvořit tak trochu antivandalskou konstrukci. Takže i takové nepříjemnosti se vyřeší snadno," vysvětlil Rusín.

Občas zaměstnance překvapí v mincovníku jiný předmět než peníze. Přesto v loňském roce lidé za použití záchodu v Joštově ulici utratili po deseti korunách víc než šestadvacet tisíc.

Mezi ty, kteří tamní toalety použili ze zvědavosti, patří Irena Hladká. „Domluvili jsme se s přáteli asi rok po otevření, že je půjdeme vyzkoušet. Věděla jsem, že fungují nějak poloautomaticky a celou dobu jsem se bála, že se toaleta začne čistit, když budu zrovna uvnitř," usmála se Brňanka.