Dopravní podnik v Brně spouští od dubna nový pilotní projekt My v kolonách nestojíme. Jeho součástí je nákup deseti velkokapacitních vrtulníků AW101 a otevření kurzu na pozici pilot(ka) městské hromadné dopravy.
Nové vozy budou nasazovány operativně dle dopravní situace. Jejich domovskou vozovnou se stala Slatina, kde byl zřízen nový heliport. "Projekt potrvá tři měsíce," informovali v pondělí zástupci dopravce na svém facebooku.
K radikálnímu kroku přistoupila jihomoravská záchranná služba. Jako první v republice nahradila své zaměstnance umělou inteligencí. „Přiznávám, že na projektu pracujeme už několik let, měli jsme na to najatý speciální tým, který sídlil v podzemí našeho sídla v brněnských Bohunicích. Jeho členové nesměli vycházet, aby nic neprozradili," poodhalila ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.
Podle ní však není třeba mít obavy. Pravidelně absolvovali lékařské prohlídky, což záchrnaáři zajistili z vlastních zdrojů. "A rozhodně nestrádali, mysleli jsme i na pestrou stravu bohatou na vlákniny a vitamíny. A musím říct, že se nám investice vyplatila, podle mého názoru tým odvedl skvělou práci. A co víc, jsme opět v něčem první,“ řekla Albrechtová.
Mluvčí krajských záchranářů Michaela Bothová informovala, že u dispečinku, nezůstala živá duše. "Telefony jsou napojeny na složitý systém, který na základě nahraných algoritmů dokáže komunikovat s volajícími, poskytnout jim rady a popřípadě vyslat sanitku. Systém funguje velmi dobře, samozřejmě připouštíme jistou míru chybovosti, má to ještě svoje mouchy, ale na tom pracujeme," podotkla Bothová.
Nedávno podle ní došlo k záměně obce Hradčany na Tišnovsku a Pražského hradu. "Dispečink vyslal vůz do hlavního města a sanitka se tak vyblokovala na několik hodin. Ale s mírnými ztrátami se ze začátku počítá,“ sdělila Bothová.
Sanitka se řídí „sama“, za pomoci speciální jednotky vyvinuté na principu umělé inteligence a vybavené nejmodernějším typem navigace. Místo záchranářů pak o pacienty pečují roboti vybaveni umělou inteligencí. „Jsem až překvapená, že nejen poskytování péče je na vysoce odborné úrovni – programátoři odvedli skvělou práci – ale naši roboti-záchranáři umí být i velmi empatičtí. Zrovna nedávno se jeden umělý kolega nad smutným osudem pacienta rozplakal,“ přiblížila ředitelka jihomoravské záchranky.
V současné době se zacvičují roboti-lékaři. "Intubace jim ještě trošku dělá problém, zato léky umí nazpaměť skvěle, jako když bičem mrská,“ zmínila Albrechtová.
Jedinými „živými“ zaměstnanci zůstává vedení organizace.
APRÍL