Vedoucí výzkumného týmu Luděk Žalud už pracuje na tomto projektu šest let. „Záchranné robotice jsem se začal věnovat hned po nástupu na doktorské studium. Lákalo mě, že jsem se mohl podílet na vývoji stroje, který dokáže zachránit lidský život a zdraví,“ popsal své začátky Žalud.

Byl prvním, který se touto oblastí zabýval. Postupně se do projektu zapojovali jeho kolegové, studenti a spolupracovníci z Ústavu automatizace a měřící techniky. „Hned v začátcích jsme zvítězili na mezinárodní soutěži Robocup Rescue League v roce 2003. Díky tomu jsme získali renomé u nás i ve světě. Mohli jsme tedy v projektu pokračovat,“ uvedl Žalud. Následovaly nové verze, úpravy a vývoj robota Orpheus.

Téměř poetické jméno složitého stroje není náhodné. „Inspirovali jsme se antickou mytologií. Orpheus se vydal do podsvětí zachránit princeznu Persefonu. Náš robot by měl také prozkoumávat neznámé prostory. Vojáci a průzkumníci by tak nemuseli dávat zbytečně všanc svoje zdraví,“ vysvětlil Žalud.

Nejnovější verze Orpheus-AM patří mezi dálkově ovládané roboty. Cílem brněnských studentů a pracovníků bylo, aby s ním zvládl pracovat i laik. „Těžko budete někde při závalech shánět člověka, který má odborné školení. Proto robot reaguje na běžný joystick a tlačítka,“ vysvětlil Žalud. Současná verze dokáže terén důkladně prozkoumat a poskytne tak důležité informace. Plány vědců jdou ale dál. „Pracujeme na robotu, který bude přímo oběti v zamořeném prostředí vyhledávat. Bude s nimi komunikovat, zjišťovat jejich životní funkce, dodat jim léky nebo vodu,“ uvedl.

Poznat svět robotů na vlastní kůži budou moct Brňané v lužáneckém parku 26. září na akci Robotický den. Vyzkouší si mimo jiné ovládání těchto strojů nebo vyslechnou různé přednášky.

ANETA ŠEDÁ