Nedostatečné prostory pro techniku, nevyhovující podmínky pro lidi. Ideální tady není vůbec nic, prohlásil před půldruhým rokem v rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost ředitel jihomoravské záchranné služby Milan Klusák. Jedním z řešení, o kterém tehdy mluvil, byl přesun těžiště brněnské záchranky ze zchátralé budovy na náměstí 28. října do Bohunic. Právě tato varianta teď má největší šance na uskutečnění. Nová základna má do dvou let vyrůst v sousedství tamní fakultní nemocnice.

Do nové čtyřpatrové budovy za bezmála 140 milionů korun se přesídlí i ředitelství záchranky a operační středisko, které přijímá tísňová volání z celého kraje. „Bohunice jsou teď priorita. Nicméně doufáme, že po nich přijde na řadu i stavba nových výjezdových stanovišť v Olomoucké ulici v Černovicích a v ulici Rybníček v Králově Poli,“ poznamenal Klusák.

Záchranářům to podle něj umožní na území Brna efektivněji rozmístit síly. „Střed města pro nás bude prakticky stejně dostupný, výhodou ale pochopitelně bude bezprostřední blízkost traumacentra Fakultní nemocnice Brno. Za druhé jde o to, že stávající podmínky prostě nevyhovují nárokům na zdravotnické provozy,“ konstatoval ředitel.

Konec fámám

Vedlejší výjezdová stanoviště v Brně mají záchranáři jen v pronájmu. A na stísněné podmínky staré základny v centru si stěžují už dlouho. „Potíže jsou se sociálním zázemím, ale taky třeba s garážováním. V tomto ohledu bude změna velký přínos,“ poznamenal například záchranář Michal Kočár.

Obavy, že některá místa ve městě budou z Bohunic hůř dostupná, rozhodně nemá. „Problém vidím snad jen v tom, že zprávy o nové budově mezi námi kolují už asi pět let. Jenže zatím z nich nikdy nic nebylo,“ podotkl Kočár.

S projektem, který má celkem spolknout víc než dvě stě milionů korun, ale vedení záchranky tentokrát docela spěchá. Tento týden vyhlásilo výběrové řízení na vypracování projektové dokumentace za dva miliony korun, kterou chce mít Klusák v dubnu v ruce.

Stavba budovy v Bohunicích musí začít nejpozději na začátku roku 2013, aby záchranka nepromarnila možnost získat podporu z Evropské unie. „Jde o zhruba padesát milionů korun,“ potvrdil jihomoravský radní Oldřich Ryšavý.

Starou? Prodat

Zbytek podle současných plánů kraje, který záchrannou zdravotnickou službu spravuje jako zřizovatel, pokryjí peníze z půjčky od Evropské investiční banky. A částečně i z prodeje budovy na náměstí 28. října. „Její hodnota se pohybuje kolem osmdesáti milionů korun. Jde ale o odhad starý několik let, takže pro případný prodej bude třeba jej upřesnit. A samozřejmě najít kupce,“ upozornil Ryšavý.

Další háček je v tom, že bohunická budova záchranky má vyrůst na pozemku, který původně sloužil Fakultní nemocnici Brno. Je stále v rukou státu a k bezúplatnému převodu na kraj zatím chybí dobrozdání Ministerstva financí. Podle Ryšavého je vyřízení otázkou týdnů. „Skutečně jde spíš o administrativní záležitost. Záchranáře tu rozhodně vítáme,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.