Máte potíže kvůli rušení léčebny v Bílovicích?
Napište svůj názor do diskuze pod článek

Pětaosmdesát lůžek v léčebně dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku bylo jen krok od záchrany. Protože se má zařízení do měsíce zavřít, chtěla je od brněnské fakultní nemocnice převzít soukromá společnost Gerimed. Ta provozuje podobnou léčebnu ve středočeském Sedleci­Prčici. Záchranu zařízení však zhatily příliš dlouhé úřední lhůty. Firma Gerimed chtěla léčebnu koupit za provozu a plynule navázat na činnost Fakultní nemocnice Brno.

„Máme zájem rozšířit naše služby i v dalším zařízení a léčebna v Bílovicích nám přišla jako vhodná příležitost,“ potvrdil Brněnskému deníku Rovnost předseda představenstva firmy Přemysl Gistr. Léčebna díky tomu mohla zůstat v provozu i po 1. červenci, kdy ji nemocnice plánuje kvůli nedostatku peněz zavřít.

Právě nepřerušené fungování léčebny bylo jednou ze základních podmínek Gerimedu. „Jakákoliv přestávka v provozu znamená kvůli ukončení registrace u zdravotních pojišťoven zánik zařízení. Případné obnovení provozu je pak velmi nákladné a rizikové,“ vysvětlil Gistr.

Problémové zákony

Jenže na tomto požadavku se jednání zadrhla. Kvůli zákonům, které upravují nakládání se státním majetkem, nemůže nemocnice zařízení za takových podmínek převést. „Jako fakultní nemocnice nemáme oprávnění léčebnu prodat, i když ji firma může zachránit. Jestliže budovu nevyužijeme my, musíme ji vyklidit a předat ministerstvu zdravotnictví,“ povzdechl si ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Ministerstvo zdravotnictví poté majetek nabídne ostatním státním institucím. A teprve když se o něj v patřičných lhůtách nikdo neprojeví zájem, mohou se hlásit ostatní zájemci. „Pak vypracujeme znalecký posudek a vyhlásíme výběrové řízení. Vítěze vybereme podle nejvyšší nabídnuté ceny. S firmou poté uzavřeme smlouvu, kterou musí schválit ještě ministerstvo financí,“ popsal zákonný postup mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Kvůli těmto krokům by byla léčebna měsíce či roky zavřená. A vystěhovat by se z ní zřejmě muselo i veškeré vybavení. „Chápu, že takové podmínky nejsou pro soukromého zájemce únosné. Ale bohužel s tím nemůžeme nic dělat,“ dodal ředitel nemocnice Kraus.

Potíží by byla i vysoká cena, kterou by stát za nepotřebnou léčebnu požadoval ve výběrovém řízení. Společnost Gerimed totiž počítala s tím, že se v ceně zařízení promítnou i opravy za pětapadesát milionů korun, které by nového majitele čekaly. A na ně by stát zřejmě nebral ohled. „Za takových podmínek je pro nás záležitost bohužel uzavřená,“ uvedl Gistr.

Nemocnice se proto připravuje na to, že na konci června v léčebně definitivně ukončí provoz. A nepomůže jí příjemné prostředí v údolí řeky Svitavy, dobrá pověst ani petice od víc než tisícovky obyvatel Bílovic nad Svitavou.

Fakultní nemocnice totiž nemá desítky milionů na opravy, kterými fungování zdravotnického zařízení podmínili hasiči. „Už nepřijímáme nové pacienty. A ty nynější od nás postupně přebírají podobná zařízení v kraji,“ uvedl ředitel Kraus.

Uzavření léčebny komplikuje život i rodinám, které tam měly své příbuzné. „Už delší dobu v Bílovicích leží moje babička, která je zcela odkázaná na pomoc jiných. Domů si ji proto vzít nemůžeme. Jsme závislí na tom, co nám nemocnice nabídne,“ povzdechla si dívka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle krajského radního Oldřicha Ryšavého, který má na starosti zdravotnictví, jsou volná místa pro pacienty z léčebny třeba v Blansku, v Úrazové nemocnici či v Nemocnici u Milosrdných bratří v Brně a v Ivančicích. „Jednání jsou však na fakultní nemocnici, která lůžka ruší a o své pacienty se musí postarat,“ řekl Ryšavý. Odpovědný za nemocnici totiž není kraj, ale ministerstvo zdravotnictví.

Ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal ale chce, aby kraj řešil výpadek lůžek intenzivněji. „Nevím o tom, že například u nás v nemocnici jsou volná taková lůžka,“ upozornil Drbal.