O projektu Brno s Bílovicemi jedná. „Kvůli parkovišti jsme se sešli jednou. Žádné konkrétní informace z této schůzky ale nevyplynuly," vysvětlil náměstek brněnského primátora pro dopravu Matěj Hollan.

Podle Boháčka by parkovací stání mohla vzniknout na místě současných stavebnin v blízkosti železniční stanice. „V blízké budoucnosti budou končit. Za několik let tam může vzniknout právě parkoviště. Chceme jednat o tom, aby mělo alespoň sto šedesát parkovacích míst ve dvou podlažích," řekl Boháček.

Parkoviště by využívali i obyvatelé obcí v okolí Bílovic. „Naši obyvatelé už využívají stávající parkoviště v blízkosti bílovického dopravního uzlu. Rozšíření parkovacích ploch se mi proto zdá jako dobrý nápad," usoudil starosta Řícmanic Libor Slabý.

Záchytné parkoviště v Bílovicích∙ vznikne pravděpodobně na místě současných stavebnin
∙ řidičům by mohlo nabídnout až sto šedesát parkovacích míst ve dvou podlažích
∙ záchytná parkoviště budou zpoplatněna v řádu desetikorun za dvanáct hodin stání
∙ v Brně vznikne pět parkovišť: Purkyňova, Královo Pole nádraží, Kampus Bohunice, Jemelkova a Novolíšeňská

Parkoviště v Bílovicích řeší vedení Brna v souvislosti se zavedením rezidentního parkování v některých městských částech. Lidé pracující v Brně na něm odstaví auto a do Brna dojedou vlakem. Odpadnou jim tak starosti s hledáním místa i s poplatky za parkování v centru. Ty se mohou vyšplhat až na sto korun za hodinu. Záchytná parkoviště budou levnější. „Jejich zpoplatnění je otázka budoucnosti. Předpokládáme cenu v řádu desetikorun za dvanáct hodin," řekl Hollan.

Magdě Krupárové z Bílovic nad Svitavou se zdá záchytné parkoviště zbytečné. „Nemyslím si, že je zvlášť potřeba. K nádraží jezdí z okolních vesnic pravidelně autobusy, které navazují na vlaky. V ča-sech, kdy cestuje hodně lidí, jezdí i každou půlhodinu," poznamenala Krupárová.

Déle než rok už podobné parkoviště funguje u brněnského ústředního hřbitova. Do čtyřiadvaceti hodin na něm řidiči zaparkují zdarma, za dalších dvacet čtyři hodin zaplatí dvacet korun.

Další parkoviště Brno chystá. „Momentálně plánujeme pět parkovišť. Vzniknou třeba u královopolského nádraží nebo bohunického kampusu," popsal Hollan. V dalších obcích na Brněnsku podle něho možnosti záchytných parkovišť neřeší.

NIKOLA POLÁČKOVÁ