Předali tak v úterý odpoledne střechu obci. „Je potřeba poděkovat klukům, učilišti a ředitelům. Spojit výuku žáků s pomocí po tornádu byl ohromný nápad. Pomohl tomu i hejtman,“ řekl mikulčický starosta Josef Dvořáček.

Ředitel školy v Bosonohách Jiří Košťál považuje práce na mikulčické vodárně za začátek zhruba čtyřměsíční spolupráce. „Střecha pro nás byla prestižní záležitostí. Zvládla se udělat mnohem dřív díky ochotě našich žáků a pedagogů, mistrů. Teď se soustředíme na opravu čtyř set metrů dlouhé pobořené hřbitovní zdi, kde nám pomáhají i žáci z pražské Akademie řemesel,“ přiblížil šéf brněnské školy.

Ruce šikovných učňů jsou potřeba i na opravu bývalé sušárny tabáku v obecním muzeu Fanoša Mikuleckého, kterou tornádo posunulo na jedné straně o více než čtvrt metru. „Další možnost spolupráce bude na klubovně, která je bez střechy. Pomoc tady ještě budeme operativně řešit,“ uvedl starosta. Zmíněnou klubovna slouží jako zázemí pro místní junáky a brontosaury.

Hodonínská nemocnice.  Ilustrační foto
Nejdříve Kyjov, teď i Hodonín. Kvůli covidu zakázali v nemocnici návštěvy

Pod právě dokončenou střechu mikulčické vodárny vylezl i jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Mně se obecně líbí myšlenka, že když se učni něco učí tak, že přiloží ruku k dílu a přímo tady reálně pomůžou. To, že je práce dobře odvedená, je vidět na první pohled. Jsem rád, že je obec spokojená a škola ochotná,“ řekl po kontrole střechy hejtman. Červnové tornádo poškodilo i krajskou školu v Hodoníně, která v důsledku řádění živlu přišla o budovu dílen. „Počítá se s jejich obnovou,“ ujistil v úterý Grolich.

Právě v tamním internátu v současnosti nocují v Mikulčicích pomáhající učni brněnské školy oborů klempíř, pokrývač, tesař a zedník. Žáci pracují v režimu týden praxe, týden výuka ve škole. Ubytování jim poskytla Integrovaná střední škola Hodonín a obědy zajistila obec. „Místní obyvatelky pak každý den pekly žákům koláče nebo buchty,“ doplnila mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.