VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci si natáčeli nebezpečné hry na video

Letovice, Brno - Když si ve středu ráno ředitel základní školy v Letovicích na Blanensku Miloš Randula otevřel elektronickou poštu, nestačil se divit. Našel tam totiž odkaz na videonahrávku na internetu, v níž žáci na chodbě jeho školy skáčou proti zdi, srážejí se v běhu k zemi i ze židle.

10.4.2008
SDÍLEJ:

Záběry z chodby letovické školy kolují po internetuFoto: www.super.cz

Záběry na nahrávce vypadají velmi nebezpečně. Natočila ji pětice žáků, kteří před rokem chodili do sedmé třídy. Ve středu se poprvé dostala na internet a vyvolala zděšení. „Je to problém. Působí to, jako by ve škole ani nebyli učitelé. Jako by tu vládla anarchie. Hned jsem si proběhl školu, prošel si, jak fungují dozory a hledal jsem nejprve chybu u sebe. Nejdepresivnější pro mě byl pocit, když jsem viděl, jak jeden z chlapců nebezpečně padá ze židle,“ připustil ředitel školy Miloš Randula. Současně však tvrdí, že jsou služby učitelů na chodbách nastavené správně. „Nejde tomu zabránit. Děti si vždycky najdou způsob. Odlákají třeba učitele jinam,“ míní ředitel.

Žáci na záběrech kopírují seriál hudební stanice MTV nazvaný Jackass. V něm skupina dobrodruhů riskuje život při nebezpečných akcích. Mezi pěti dětmi, které video nahrály, byl i čtrnáctiletý Pavel. Ten tvrdí, že se snímek nikdy neměl dostat do cizích rukou. „Neplánovali jsme to zveřejnit. Viděli jsme jen něco podobného na internetu a chtěli jsme to zkusit,“ uvedl Pavel. Video se objevilo na internetové stránce super.cz, kam čtenáři mohou poslat své amatérské nahrávky. Podle všeho ho tam poslala spolužačka chlapců Andrea Dvořáčková.

Co je to Jackass

V roce 1996 Američan Johnny Knoxville sám proti sobě zkusil použít čtyřicet zbraní sebeobrany a natočil se u toho na videokameru. Postupně se stal se svou nahrávkou tak slavný, že podepsal smlouvu s hudebním kanálem MTV na svůj pořad s názvem Jackass. V něm se od roku 2000 různí lidé různými způsoby snaží překonávat hranice svého já. V plné rychlosti bourají na kole do zdi, jezdí několik hodin na kolotoči nebo si nechají sešít části těla k sobě. Stanice MTV nakonec musela kvůli stále horším zraněním účastníků přestat pořad vysílat.

„S dcerou jsem to ještě neřešil. Nevím tedy ani, co ji k tomu vedlo. Nedá se vyloučit, že to tam dal někdo jiný jejím jménem. Je to nepříjemnost a nebudu ji za to chválit,“ uvedl otec dívky a starosta Nýrova Ivo Dvořáček. Školáci si vůbec neuvědomili, že se jim mohl stát vážný úraz. „Při pošťuchování a pádech se děti zraní mnohem snadněji než dospělí. Klidně mohli skončit s otřesem mozku či poraněnou slezinou,“ uvedl primář dětské chirurgie brněnské fakultní nemocnice Otakar Teyschl.

O zesílení dohledu na chodbách škola zatím neuvažuje. „Nemělo by to smysl. Děcka by úplně ztratila odpovědnost za své chování,“ uvedl Randula, který plánuje i schůzku s rodiči školáků. „Žádné tresty nemají význam. Trest po tak dlouhé době by byl msta, ne výchova,“ dodal Randula.

Jackass si užívají naplno i v Brně

Kamera se rozjíždí, v záběru je mladík na veřejných toaletách a v ruce drží jehlu. Tou si za pár okamžiků probodává zevnitř úst svou tvář. Jiný záběr ukazuje chlapce, který z kapsy vytahuje kondom. Ten si strčí do nosu a přes něj přetáhne jeden konec kondomu do úst. I takové videonahrávky natočili příznivci Jackass v Brně. Většinu z nich mohou lidé najít na internetové adrese www.youtube.com.

Ne vždy jde jen o soukromé akce. Jedno z brněnských videí ukazuje i partu mladých lidí, kteří se vozí po městě pověšení na tramvaji. Přestože si adrenalinu užívají za bílého dne, policisté jsou na ně většinou krátcí. „Pamatuji případ, kdy děti pro zábavu uřízly kočce ocas. O podobných hrách se ale dozvídáme jen málokdy,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Procházková.

Psycholožka Jana Severová proniká ve své profesi do dětských duší už přes čtyřicet let. Jako psycholog v brněnské Dětské nemocnici už na případy sebedestrukce a úmyslného ubližování si několikrát natrefila. Tvrdí, že za to může současná doba.

Setkala jste se někdy s tím, že by si děti schválně ubližovaly, aby se tím pobavily? Nebo je letovický případ první?
Asi před osmi lety jsme řešili něco podobného v Bystrci. Tam děti kvůli adrenalinu přebíhaly přes cestu projíždějícím autům. Řidiči na to upozornili, protože se báli, že to skončí špatně.

Proč děti takovou zábavu vyhledávají?
Nemají co dělat a nudí se. Veškerý jejich svět se v poslední době scvrkl mezi počítač a televizi. Koukají hodně na seriály, kde si vytypují své hrdiny a ty chtějí napodobit. Teenagerům vládne období adrenalinu, který vyhledávají. Všichni chtějí všechno vyzkoušet. Bohužel jdou do extrémů. Měla jsem tu minulý týden pacienta, který chtěl vyzkoušet lysohlávky. Nedal si jich ale dvacet, aby poznal, jaké to je. Dal si jich dvě stě a málem u toho zemřel. Se zábavou typu Jackass je to stejné. I tyto případy mohou skončit špatně.

Co tím děti chtějí získat?
Těmto dětem často chybí dostatečná pozornost. Ať už ve škole, nebo doma u rodičů. Rodiče jsou do večera v práci a když přijdou domů, tak jsou příliš unavení na to, aby se svým potomkům věnovali. Zkusit vymyslet nějakou vylomeninu a natočit se u toho je způsob, jak se zviditelnit. Teenageři tím ale mohou získat i respekt v kolektivu. Takovým výstupem se pořádně vytáhnou před vrstevníky. Ukáží, jak jsou odolní, silní a co všechno zvládnou překonat.

Mohou rodiče nějak předejít tomu, aby se do podobných akcí nepustily i jejich děti?
Rodiče mohou udělat jediné: věnovat se svým dětem co nejvíce. Bohužel zájmových kroužků je stále méně, a ty, co zbyly, jsou dost drahé. Ne všichni si je mohou dovolit. Důležité je, aby měly děti alternativu a nepouštěly se do podobných experimentů, jaké se staly v Letovicích.

Myslíte si, že si děti budou vymýšlet ještě drsnější zábavu?
Určitě vstoupí do módy něco dalšího. Například bude častější takzvaná kyberšikana. Děti se při ní napadají přes elektronická média.

Čtrnáctiletý Pavel z nahrávky v letovické škole: Chtěli jsme to jenom zkusit

Jedním z účinkujících v nahrávce, která se včera objevila na internetu, je čtrnáctiletý Pavel. Nebezpečné kousky, při nichž chlapci na chodbě letovické základní školy skáčou proti zdi, srážejí se v běhu k zemi nebo ze židle, natočili na mobil před rokem. Ve škole se o nahrávce dozvěděli ve středu.

Jak vás něco takového napadlo, připravovali jste se na to nějak?
Viděli jsme na internetu, že tam něco takového dělají. Tak jsme to chtěli taky zkusit.

Jak dlouho jste to plánovali?
Rozhodli jsme se hned. Viděli jsme to na internetu a šli jsme to hned zkusit.

Jak jste to mohli dělat na chodbě školy? To vás nikdo neviděl?
Využili jsme vždycky chvíli, když tam nikdo nebyl.

A jak dlouho jste to natáčeli?
Celý den, vždycky po kouskách, o přestávkách.

Měli jste pak nějaké modřiny?
Ne, to nebolelo. To jen vypadá, že to bolí.

Nebáli jste se, že si něco uděláte, že se zraníte?
Ne, vždycky jsme si řekli, jak to uděláme.

Jak došlo k tomu, že se to až po roce ocitlo na internetu?
Posílal jsem to kamarádům, oni to dali třeba na You-Tube. A teď to jedna holka z céčka dala na internet.

Předem jste tedy neplánovali, že byste to takto pustili do světa?
To vůbec ne, chtěli jsme to jen pro sebe.

Jak to teď po zveřejnění vnímáš?
Nevím, nejsem z toho moc nadšený.

Nepřipadáš si tedy jako hrdina?
To ne.

Spíš jako blázen?
Asi jo.

Kolik vás u toho bylo?
Pět, dva to natáčeli, tři jsme tam účinkovali včetně mě.

Ty se v nahrávce dost nebezpečně kýveš na židli.
Věděl jsem, jak to dělat, aby se mně nic nestalo.

Rodiče už o tom vědí?
Ne.

Co čekáš za reakci?
To nevím.

Už jste se o tom teď po zveřejnění s klukama bavili?
Jasně. Říkal jsem už, že byla blbost, že jsem to vůbec někomu posílal. Ale bylo to už před rokem.

Letos už byste to nedělali?
Už nic takového určitě neplánujeme.

Čtěte komentář redaktorky Kláry Kubíčkové: Kdo koho tluče?

LEONA PAROULKOVÁ, NELA MAŤAŠEJE


10.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lídr ODS Petr Fiala.
1

Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty, míní lídr ODS Petr Fiala

Stříhání keřů. Ilustrační foto.

Větve chytají do pasti řidiče i chodce. Majitelé je odstraní až po výzvě

AKTUALIZOVÁNO

Vejmelka vychytal Mladou Boleslav. Kometa po výhře 2:0 zase vévodí extralize

Mladá Boleslav, Brno – Celých 50 minut a 51 sekund. Tak dlouho se čekalo, než jeden z fantomů v brance povolí. V tomto čase vstřelil vítězný gól hokejistů brněnské Komety Hynek Zohorna, když překonal brankáře Brandona Maxwella. Brňané v šestnáctém kole extraligy zvítězili na ledě Mladé Boleslavi 2:0 a opět vedou tabulku, o skóre před Třincem.

Dobří holubi se vracejí. Martin Nečas míří zpět do Komety

Brno – Šest minut a 54 vteřin. Přesně takovou dobu odehrál brněnský útočník Martin Nečas v letošním ročníku NHL v dresu Caroliny Hurricanes a prozatím další minuty nepřidá. Vedení klubu totiž osmnáctiletému forvardovi a jeho agentovi oznámilo, že nyní pro něj nemá místo v sestavě.

Přehradu zamkl vedoucí lodní dopravy zlatým klíčem. Plavební sezona skončila

Brno /FOTOGALERIE/- Naposledy pro letošní rok se v neděli v podvečer svezli lidé na lodích brněnského dopravního podniku na Brněnské přehradě. Jednasedmdesátá plavební sezona skončila. Přehradu pro lodě symbolicky zamkli zlatým klíčem.

AKTUALIZOVÁNO

Jasno bylo už v poločase. Zbrojovka jede z Plzně bez bodu

Plzeň, Brno – Vyslechl si sice potlesk a skandování fanoušků, jenže ne z úst těch brněnských. Nového trenéra Zbrojovky Romana Pivarníka vřele přivítali příznivci Plzně, kterou ještě v minulé sezoně vedl. Návrat do známých míst se mu ale nepovedl. Brno v jedenáctém prvoligovém kole prohrálo na hřišti vedoucího týmu tabulky 0:3 a je dál předposlední. „Po fotbalové stránce se Plzni nemůžeme rovnat, ale chtěli jsme ji víc potrápit,“ posteskl si Pivarník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení