Mottem letošního festivalu je věta Teď když máme, co jsme chtěli. „Připravili jsme asi čtyřicítku pořadů, jejich tématem je hodnota svobody. Ptáme se, zda se naplnily představy, které společnost měla v době Sametové revoluce,“ uvedl ředitel akce Petr Kalousek.

Jedním z hlavních lákadel festivalu je ve středu začínající výstava Brno osvobozené!? u pomníku Rudoarmějce na Moravském náměstí. Lidé na ní najdou vzpomínky pamětníků na období minulého režimu. „Jednu část výstavy tvoří panely na náměstí. Druhá, audiovizuální, polovina, zavede lidi do běžně nepřístupných podzemních prostor bývalé přečerpávací stanice. Tamní část expozice bude interaktivní. Vstup je zdarma, do podzemí ale najednou může vstoupit pouze patnáct lidí. Termín prohlídky lze rezervovat na internetu,“ zmínil ředitel brněnské pobočky Paměti národa David Butula. Organizace expozici připravila.

Festival nabídne rovněž několik debat či divadelních představení. „Připravili jsme třeba diskusi na téma disentu, které se zúčastní například politik Karel Schwarzenberg, ombudsmanka Anna Šabatová a spisovatel Milan Uhde. Lidé mohou přijít také třeba na diskusi s vojenskými kaplany. Na minulost vzpomene dvěma divadelními představeními, jedno z nich budou tvořit taneční vystoupení na místech, kde zemřeli při protestech v roce 1969 mladí lidé,“ pozvala dramaturgyně akce Blanka Návratová.

Ani letos nebude chybět tradiční Pouť smíření. Konat se bude v sobotu, již v pátek v podvečer ji ale zahájí pietní akt v Kounicových kolejích. V sobotu pak pouť začne v Pohořelicích a její účastníci přijdou do Brna.

Festival potrvá do neděle devátého června.

Meeting Brno 2019 - tipy na akce
- středa 29.5., 18.00, zahájení výstavy Brno osvobozené!?
- čtvrtek 30.5., 20.00, představení Divadla Feste na Římském náměstí - Václav Havel: Anatomie nenávisti
- pátek 31.5., 17.00, pietní akt, Kounicovy koleje
- sobota 1.6., 9.00, Pouť smíření, sraz u smírčího kříže v Pohořelicích
- neděle 2.6., 16.00, procházka po stopách rodiny Löw-Beer, sraz u hlavního vstupu na brněnské výstaviště
- pondělí 3.6., 16.00, Po stopách třetího odboje v centru Brna, sraz na Šilingrově náměstí před hotelem Barceló
- úterý 4.6., 14.00-18.00, prohlídka Arnoldovy vily
- středa 5.6., 16.00, 18.00, taneční performance Přervané životy, sraz u Měnínské brány
- čtvrtek 6.6., 16.30, diskuse s vojenskými kaplany, divadlo Husa na provázku
- pátek 7.6., od 16.00, diskuse o disentu, Schrott Gallery
- neděle 9.6., 19.00, závěrečný koncert, Červený kostel