Pro vyznačení modrých čar je například Dominik Zámec. Podle něho se v lokalitě vymezené ulicemi Vinohrady, Vídeňská a řekou Svratkou, parkuje špatně. „Zóny mohou pomoct, protože pak by tu stáli jen rezidenti. Přijde mi, že hodně lidí tu nechá auto, protože chce jít na vyhlídku a projít se. Nebo tady zaparkují a jedou do centra šalinou,“ řekl reportérovi Deníku Rovnost přímo v oblasti muž.

Radní Brna-středu schválili žádost na přednostní zavedení zón pod Červeným kopcem poté, co se na městskou část obrátili místní. „Bylo jich několik desítek. Záměr má logiku, protože když se někde zavede rezidentní parkování, problém s auty se posune o pár ulic dál, což je právě tento případ,“ vysvětlil radní Brna-středu pro dopravu Jan Mandát.

V příštím roce se místní v lokalitě Červený kopec modrých čar jistě nedočkají. Podle schváleného plánu totiž začnou fungovat v pěti oblastech Brna-severu a dvou královopolských.

Pro přespříští rok zástupci města v současnosti připravují harmonogram spuštění rezidentního parkování. „V požadované oblasti Červený kopec se lidé dočkají nejdřív v roce 2023, ale to nemohu slíbit. Konkrétní lokality pro ten rok nechceme ještě prozradit, ale logicky navážeme na stávající hranici zón a rozšíříme je určitým směrem dál,“ řekl městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Zda bude požadovaná oblast fungovat v režimu zóny B s celodenní regulací nebo C pouze s nočním omezením, není v současnosti jasné. Radní Brna-středu schválili požadavek bez vymezení konkrétní zóny.

Kromě Červeného kopce nefungují modré zóny ani v okolních oblastech nazvaných Jílová a Polní. „Z nich evidujeme dotazy jen v řádu jednotek,“ zmínil Mandát. Na území Brna-středu nemají čáry ani v Masarykově čtvrti.

V MEDLÁNKÁCH JSOU PRO

Zároveň se sněmovními volbami hlasovali o rezidentním parkování obyvatelé Medlánek. Pro se vyslovilo šedesát procent lidí. Na základě výsledku ankety žádají představitelé městské části o jeho zavedení magistrát. „Vnímáme, že se k nám blíží. Už dnes máme v některých místech větší výskyt trvale odstavených aut. Spuštění je reálné nejdřív v roce 2024, 2025 či 2026,“ uvedl medlánecký starosta Michal Marek.

Medlánečtí plánují jedinou oblast pro území celé městské části. Omezení parkování tam má fungovat pouze přes noc, tedy od pěti hodin odpoledne do šesti ráno.

Medlánky se přidají do řady čekatelů za další čtyři městské části, jejichž představitelé už na magistrátu projevili zájem o zavedení modrých zón. „Když pomineme části, kde je už rezidentní parkování zaváděno, jde o Jundrov, Komín, Židenice a Nový Lískovec. Jednáme i s dalšími městskými částmi," sdělila Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Modré zóny momentálně fungují hlavně na území Brna-středu, Králova Pole a Žabovřesk. Každá z těchto městských částí má několik lokalit s modrými čarami. S jedinou oblastí se k nim řadí i Černovice.

Lokalita 1-22 Červený kopec

- V současnosti je bez regulace parkování.

- V jejím okolí funguje v oblastech Rybářská a Bezručova.

- Místní mají problém s parkováním, protože tam odstavují auta řidiči, kteří nechtějí za stání za modrými čarami platit.

- Několik desítek tamních obyvatel se obrátilo na radnici Brna-středu s požadavkem na zavedení modrých zón.

- Nedávno radní městské části schválili žádost na magistrát. Zavedení je reálné nejdřív v přespříštím roce.

OLDŘICH HALUZA

LUKÁŠ SOLAŘ