Obyvatelé Židenic zatím mohli popustit uzdu své fantazii a hádat, jak se nora mezi paneláky objevila. Jedním z častých tipů lidí byli například svišti nebo syslové. Vzhledem k malé velikosti těchto živočichů je to ale podle odborníků nepravděpodobné. Pár lidí se dokonce domnívá, že za dílem stojí člověk. Motivy se různí.

S jistotou však nikdo nedokázal říct, o jaké zvíře se jedná. „Obecně je v případě takovýchto nor pravděpodobným obyvatelem liška nebo jezevec," přiblížil ve čtvrtek odpoledne pro Deník Rovnost Libor Opluštil z Českého svazu ochránců přírody, kterého si radnice najala na identifikaci tvora. Podle něj čím dál více zvířat začíná kolonizovat veřejnou zeleň a na přítomnost člověka si tak lépe zvyká.

Zdálo se tak, že nejblíže k pravdě byl Jiří Kubák, který komentoval zmíněný příspěvek na sociálních sítích. „Hledejte někde v křoví druhý vchod, podle velikosti tipuju lišku. Ty už se ve městských parcích zabydlují celkem běžně," poznamenal.

V zatím prázdném výběhu je umístěna opičí dráha pro děti.
Šimpanzi se dočkají v brněnské zoo nového domova, výběh bude dvakrát tak velký

O noře ví představitelé radnice několik týdnů. „Díru jsme dvakrát zasypali, avšak bezvýsledně. Pokaždé se znovu objevila a byla ještě větší, než předtím," řekl Kunc.

Zvíře, které noru obývá, není podle odborníků člověku nebezpečné, a není proto důvod k obavám. „Jak lišky, tak jezevci jsou plachá zvířata a budou se člověku vyhýbat, proto pravděpodobně nedojde k žádné přímé konfrontaci. Jedině hrozí nákaza vzteklinou, která je ale na Moravě po dlouhou dobu nepotvrzená, takže ani v tomto případě nemusí mít lidé strach," zdůraznil odpoledne Opluštil. Také je podle něj zbytečné zvíře odchytávat. Do míst se totiž opět vrátí.

Opluštil také zmínil, že jezevci se sice v Židenicích zdržují, ale doposud to byly zahradní lokality. „Tam mají větší klid. Jsou třeba u Bílé hory nebo nad židenickým hřbitovem. Tam také rodí svá mláďata. Staří jezevci zde zůstávají a mladí musí putovat dál a hledat vhodné místo k zabydlení," doplnil.

Původní předpovědi o obyvateli nory v židenické Slívově ulici se však nakonec nenaplnily. „Záhadnými tvory v díře jsou potkani. Žádný jezevec ani liška. Právě jsem jednoho viděl na okraji nory," informoval Deník Rovnost ve čtvrtek večer Opluštil.

BARBORA VOZKOVÁ