Městská část Brno-střed letos začala povolení vydávat jen na část sezony. Radní tak chtěli zajistit dodržování zavírací doby a nočního klidu na místech, kde si lidé nejvíce stěžují. „Zahrádku dovolíme na neomezenou dobu a provozovatele upozorníme, co by měl změnit,“ vysvětlila mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová.

Radnice si prozatím novinku pochvaluje. „Určitě se to osvědčilo. Provozovatelé hosty na případné rušení nočního klidu upozorní,“ uvedla Dobešová. Zkrácená povolení podle ní radnice dosud ve všech případech prodlužovala. „Počet zahrádek tak i nadále narůstá,“ dodala.

Budova hlavního vlakového nádraží v Brně.
Opravu nádraží možná zbrzdí nález historického kamene

Žádné větší změny však oproti dřívějšku nezaznamenali brněnští strážníci. „Situace je podobná jako loni. Lidé si nejčastěji stěžují na rušení nočního klidu v centru města,“ konstatovala jejich mluvčí Tereza Kadrnožková. Dodala ale, že je to problém celého Brna.

Letošní novinka se částečně dotkla i Baru, který neexistuje. „Povolení jsme získali do konce září. Je to ale zdlouhavý proces, důležité je zažádat si včas,“ sdělil za bar Michael Lapčík. Největší potíže podle něj mají podniky, které své zahrádky zavírají pozdě, a ruší tak noční klid.


Některé brněnské městské části přílišnou regulaci odmítají. „Délku povolení v sezoně nijak neomezujeme,“ poznamenal první místostarosta Králova Pole Zbyněk Šulc. Připustil ale, že městská část Královo Pole zahrádek příliš nemá.

PATRIK ŠVEC