Zahraniční studenti musí před nástupem na brněnskou univerzitu složit jazykovou zkoušku z češtiny. Lektorka jim už třetím rokem pomáhá získat potřebný certifikát. „Většina brněnských univerzit vyžaduje úroveň B1 či B2, takže podle toho přizpůsobím výuku. Dále jim radím s přihláškami ke studiu, získáním ročního stipendia či jim vyprávím o životě v Brně,“ vyjmenovává lektorka, která žije v Brně od roku 2011.

V současné době vyučuje češtinu zhruba šedesát cizinců, kteří mají převážně zájem o magisterské studium. „Jsou to studenti Kalašnikovy státní technické univerzity v ruském Iževsku. Tato univerzita dlouhodobě spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně. Studenti mají největší zájem o tamní obory stavebnictví, elektrotechniky, architektury, informatiky a strojního inženýrství,“ vysvětluje Ruska.

Sebastian Lungu-Mitea, MUNI, RECETOX
Vědec upřednostnil Brno před světem: uchvátila ho kostnice, už umí české nadávky

Výuka jazyka se koná formou hry. Cílem lektorky je studenty rozmluvit. „Chci, aby se nebáli mluvit a vyjádřit svůj názor, takže hrajeme různé konverzační hry, díváme se na videa a posloucháme české písničky,“ popisuje lektorka.

Většinu hodin odučí Ruska poslední dva roky online. „Dříve jsem pravidelně jezdila na lektorát Iževské univerzity do Ruska a celý semestr strávila tam. Teď kvůli koronaviru učím spíše na dálku. Letos ale plánuji zahraniční cestu do Ruska,“ svěřuje se mladá žena.

O brněnské univerzity je zájem

Studium češtiny je hodně intenzivní. „Každá hodina má devadesát minut. Koná se dvakrát až třikrát týdně po celý semestr někdy i více. Učím různé skupiny od začátečníků až po pokročilé. Skupiny na online výuce jsou menší do patnácti lidí, abych stihla všechny vyzkoušet,“ popisuje Ruska.

Česká centra provozovaná organizací JCMM v zahraničí připravují cizince na studium v Brně.
Cizince připravují na studium na univerzitách v Brně lektoři Českých center

Zájem o brněnské univerzity je mezi cizinci podle lektorky poměrně velký. „Je to pro ně zajímavá zkušenost, už mají znalosti v oboru a mohou je ještě více prohloubit. Navíc Brno a Iževsk jsou podobná města. Obě jsou významná střediska strojního průmyslu, takže to studenty láká,“ říká lektorka.

Sofia bere povolání lektorky jako práci snů. „Vždycky jsem si přála pracovat se studenty. Těší mě vidět jejich pokroky a výsledky. Navíc Brno je pěkné útulné místo a v brněnské firmě JCMM, pro kterou pracuji, jsou přátelští lidé,“ rozplývá se mladá žena.