V letošním roce jich možná bude mnohem víc. Reforma veřejných financí totiž přinesla pracujícím důchodcům jednu pro ně velmi pozitivní změnu. „Dosud se na ně nevztahovala sleva na dani. Nyní si pracující důchodce bez ohledu na výši důchodu může uplatnit slevu stejně jako každý jiný pracující,“ objasnila ekonomka z Finance.cz Elena Ondráková.

I přesto, že spousta lidí v důchodu má o zaměstnání zájem, je pro ně těžké práci najít. „Je to totiž tak, že zaměstnavatel musí zaměstnanci, který má dlouhou praxi, dát vyšší mzdu než čerstvému absolventovi. Další věc je ta, že lidé krátce před šedesátkou připadají zaměstnavatelům méně perspektivní,“ podotkla mluvčí Úřadu práce Brno-město Ivana Ondráková. Kvůli věku však zaměstnance nikdo odmítnout nemůže. Dopustil by se totiž diskriminace, což je protizákonné.

Agentury, které v Brně nabízejí práci, potvrdily, že o ni důchodci mají zájem. Mohou si vydělat i dvanáct tisíc měsíčně jako přilepšení k důchodu. Zájem o pracovní pozice je různý. „Většinou chtějí pracovat jen na částečný úvazek, hlavně ve skladu,“ popsala Monika Slezáková ze společnosti Grafton Recruitment.

Jinou firmu zabývající se zprostředkováním práce navštěvuje hodně starších lidí. „Většinou žádají o práci na částečný úvazek. Je jim v podstatě jedno, co budou dělat. Většinou pracují manuálně, ve výrobě,“ řekla konzultantka společnosti Index Nosluš Veronika Kolaříková. V databázi mají i sedmdesátileté. Na fyzicky náročné profese je předem upozorní. Důchodci tak často pracují jako prodavači nebo pokladní. „Máme jich asi osm,“ řekla manažerka lidských zdrojů obchodního domu Tesco Dornych Dana Kesegová. Věk při přijetí do práce nehraje roli. „Rozhodující je potvrzení od lékaře. Když je uchazeč zdravý, není problém,“dodala Kesegová.

 

Psycholog Jiří Brančík důchodcům radí: Pokud se cítíte dobře, pracujte!

Odchod do důchodu je pro člověka velký životní zlom. Ovšem tuto situaci je podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka potřeba jako každou jinou vyřešit. Práce v důchodu má podle něj pozitivní vliv na zaměstnance i zaměstnavatele.

Je podle vás vhodné, aby důchodci pracovali?
Pokud se člověk cítí zdravotně dobře, určitě by měl pracovat. Má to na jeho psychiku velice dobrý vliv. Člověk totiž pokračuje ve své seberealizaci, má řád, který dodržuje, necítí se zbytečný a stále má kontakt se sociálním okolím.

Jaký může mít starší člověk vliv na pracovní kolektiv?
Donedávna u nás platilo, že starší a zkušené lidi zaměstnavatelé odstrkovali a diskriminovali. Každý osvícený šéf však ví, že zastoupení různých věkových kategorií ve firmě vede k lepší výkonnosti, ale také zlepšuje atmosféru. Lidé se navzájem ovlivňují a předávají si zkušenosti. Staří se učí od mladých, a mladí naslouchají starším.

Pokud se lidé na práci necítí, jak se mají s odchodem do důchodu vyrovnat?
Ono není důležité, zda za práci dostávají zaplaceno, nebo nikoliv. Může jít o veřejně prospěšné práce nebo práci na zahradě. Jde o to, aby se lidé v důchodu zabývali něčím, co pro ně má smysl a pro ně samotné má nějaký užitek. Hlavně by si měli vymyslet s předstihem, co budou s volným časem v důchodu dělat. A to klidně i dva roky dopředu.