Zástupci dopravce už během minulého roku nárůst tržeb přičítali i velkému procentu uprchlíků z Ukrajiny, kterým od loňského ledna skončila v Brně bezplatná přeprava a od té doby mají povinnost platit jízdné.

Poklesl zájem o dlouhodobé předplatní jízdenky. „Tento trend sledujeme od období covidu, kdy lidé ztratili jistotu, jak se bude situace vyvíjet a odklonili se spíše k jednorázovým jízdenkám,“ vysvětlil generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Tržby v brněnské městské hromadné dopravě za rok 2023.Zdroj: DPMB

Předplatní jízdenky, takzvané šalinkarty, přesto využívá osmapadesát procent cestujících, jednorázové jízdenky dvaačtyřicet procent.

Mezi šalinkartami převládají roční, které tvoří polovinu všech předplatních jízdenek. „Lidé, kteří platí za odpady na území města, na tento druh mohou čerpat dotaci ve výši 1425 korun a roční jízdné je tak vyjde na 3325 korun, tedy asi devět korun na den. Pomyslnou druhou příčku si drží čtvrtletní jízdenky, následně měsíční,“ sdělil Havránek.

Tržby v brněnské městské hromadné dopravě za rok 2023.Zdroj: DPMB

U jednorázových jízdenek stále více cestujících využívá službu Pípni a jeď!. Za jízdenky tak platí kartou přímo ve voze. Aktuálně tvoří takto pořízené jízdenky polovinu z prodaných jednorázových lístků.

Novinkou z loňského roku je jízdenka 8 cest po Brně, což je alternativa univerzální jízdenky. Osm polí vyjde na 156 korun, cena za pětačtyřicet minut jízdy je tak 19,50 korun. Těchto jízdenek se za rok 2023 prodalo 51 605 kusů za osm milionů korun.

Cena jízdného v Brně zůstává od roku 2012 nezměněná. „Tržby na jízdném ukazují, že jí lidé z různých důvodů stále častěji dávají přednost před individuální dopravou. Moderní a již ze šedesáti procent bezemisní vozový park, frekvence spojů, dobrá dostupnost, rychlost i cena – ve většině aspektů městská hromadná doprava vyhrává a lidé si to uvědomují,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková.

V loňském roce získal dopravní podnik od města na provozní náklady 2,75 miliardy korun, pro letošní rok se částka s ohledem na ceny energií a zklidnění trhu snížila na 2,68 miliardy korun.

Tržby v MHD za rok 2023 podrobně:

  • 58 procent předplatní jízdenky, neboli šalinkarty
  • 42 procent jednorázové jízdenky
  • téměř 50 procent z předplatních jízdenek jsou roční
  • 8 cest po Brně: 51 605 kusů za 8 milionů korun