Největší brněnské agentury, které zprostředkovávají au­pair pobyty a jiné práce v zahraničí, letos nemají o klienty nouzi.

Mladých dívek, které chtějí pracovat v cizině, stále přibývá. Přitom ještě nedávno tomu bylo naopak. Počet zájemců od roku 2004 stále klesal, až letos se situace změnila.

„Oproti loňsku máme o pět procent více klientů, což představuje asi sto lidí,“ uvedla manažerka pro au­pair pobyty Leona Jelínková ze Student Agency.

Klienti přibyli i jiným brněnským společnostem, které práci v zahraničí zprostředkovávají. „V současné době dokonce nabídka převýšila poptávku. Nemáme dostatek rodin, kde by dívky mohly pracovat,“ řekla Jaroslava Dudíková z Coolagent.

Slušné výdělky

Jedním z důvodů, proč dívky chtějí pracovat v zahraničí, je vidina vysokého výdělku. Průměrný plat au­pair ve Velké Británii se pohybuje kolem sto liber týdně. Dívky mají zajištěné ubytování a stravu. Pracují přibližně šest hodin denně, pět dní v týdnu.

„Záleží na tom, jak dlouho dívka pracuje, jaké má zkušenosti. Základ je na sedmdesáti librách. Pokud má slečna třeba odbornější zdravotnické vzdělání, může se týdenní mzda vyšplhat až na sto padesát liber,“ zdůraznila Dudíková.

Ne všichni klienti jsou ale se službami agentur spokojeni. „Bydlím v Londýně a už je to dobré. Ale musela jsem změnit rodinu, a agentura mi přitom vůbec nepomohla. Všechno jsem si zařídila sama. Z původní rodiny jsem musela pryč, protože si tam ze mě dělali služku,“ popsala své zkušenosti Veronika Šustáčková, která kvůli práci v Londýně přerušila studium angličtiny a ruštiny na Masarykově univerzitě.

Změny rodin nejsou podle Dudíkové ničím neobvyklým. Jejich agentura řeší ročně přibližně dvě stovky takových případů z celkových dvanácti stovek klientek, které do zahraničí pošle.

„Pokud jsou dívky nespokojené, snažíme se jim pomoct. Většinou se nám podaří zajistit jim náhradní rodinu už za jejich pobytu v cizině. Některé se vrátí zpět do Čech a vyjedou za pár týdnů znovu. Někdy třeba zjistí, že tato práce není pro ně a zůstanou doma,“ doplnila Dudíková.

Podzim vede

Září, říjen a leden jsou měsíce, kdy je o pobyty největší zájem. To proto, že se o práci zajímají hlavně absolventi středních škol.

„Maturanti, kteří se nedostali na vysokou, si rádi udělají prázdniny a teprve potom se rozhodují, co dál,“ vysvětlila podzimní příliv klientů Dudíková.

Nejméně lidí jezdí podle Jelínkové do Austrálie a na Nový Zéland. „Pobyty v těchto zemích nejsou totiž jen pracovní, ale i studijní. Kromě toho je to do Austrálie daleko. Letenky i studium jsou tím pádem drahé,“ popsala důvod menšího zájmu Jelínková.

Jinou zkušenost mají v Coolagent. Tam se do Austrálie hlásí pořád přibližně stejný počet lidí. „ Může za to pokles kurzu australského dolaru. Uchazeči o studijně­pracovní pobyt tak zaplatí méně za školné,“ podotkla Dudíková.

Dvě největší brněnské agentury se shodují v tom, že největší zájem je stále o Velkou Británii, Spojené státy, Irsko a Německo.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ