Při žádosti o startovací byty musí uchazeči splnit několik podmínek. Mohou se hlásit i o více bytů najednou. „Jsou určené pro páry, ať už nesezdané, sezdané či registrované. Oběma musí být méně než pětatřicet let a jejich společný čistý měsíční příjem nesmí přesahovat 60625 korun. Žádosti přijímáme na podatelně Magistrátu města Brna do čtvrtku 3. února,“ uvedla Radka Loukotová z tiskového střediska brněnské radnice.

Startovací bydlení je primárně určené pro rodiny s dětmi či sezdané páry. Noví nájemníci se vybírají losem. „Prioritní koš jsou manželé a rodiny s dětmi, které losujeme jako první. Většinou se dostane na všechny. Ostatní páry se losují později,“ vysvětlil primátorčin náměstek pro oblast bydlení a správy majetku města Jiří Oliva.

Budoucí podoba nábřeží Svratky v úseku mezi Riviérou a mostem u Uhelné ulice.
První náplavka v Brně: začíná proměna nábřeží Svratky, takto má jednou vypadat

V posledních dvou letech vrostl počet startovacích bytů v Brně na více než dvojnásobek. Stále jich je čtyřikrát méně než žadatelů. Lidi láká zvýhodněné nájemné. „V Brně je aktuálně sto padesát takovýchto bytů. Jsem rád, že se nám podařilo během dvou let téměř ztrojnásobit jejich počet, protože v roce 2020 jsme měli pouze šedesát. Stále máme zhruba čtyři zájemce na jeden byt. Nájemné se pohybuje kolem pětašedesáti korun za metr čtvereční,“ sdělil náměstek.

Průměrná velikost bytů je kolem šedesáti metrů čtverečních. „Jsou to vesměs menší až střední byty v novostavbách například na Vojtové 30, Dukelské 88, Valchařská 13 a 14, nebo v kompletně zrekonstruovaných domech na Mostecké 12, Plynárenské 8 či Podnásepní 2. Větší třípokojové byty máme ve starších historických domech v Masarykově a Beethovenově ulici, ale to jsou spíše výjimky,“ vyjmenoval Oliva.

Trolejbus 22 Tr v budoucnu rozšíří sbírku retro vozidel brněnského dopravního podniku. Nyní je na zvedácích v komínské vozovně.
Další do retro sbírky: profíci z Brna zrenovují trolejbusy 22Tr a 14Tr

Brněnští radní plánují postupně rozšířit tento typ bydlení ve městě. „Na letošní rok děláme projekt Lomená 48 v Brně-jihu. Přesný počet nových bytů radní ještě neschválili,“ doplnil náměstek.

Podle Marie Hlaváčkové jsou startovací byty vzhledem k vysokým cenám nájmů v Brně užitečné. „Z dlouhodobého hlediska bude tento typ bydlení potřeba, díky momentální krizi střední třídy, která nebude dosahovat na hypotéky. Podmínky pro získání startovacího bytu vypadají na první pohled splnitelně a je to lepší než spolubydlení,“ chválila mladá žena.